PAP Nauka/Rynek Zdrowia | 01-12-2015 11:02

Suplementacja progesteronem nie zapobiega poronieniom

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham doszli do wniosku, że podawanie progesteronu w I trymestrze ciąży nie zwiększa częstości urodzeń żywych dzieci u kobiet, u których wystąpiły nawracające poronienia, następujące przed upływem 22. tygodnia ciąży.

Badania naukowców z Uniwersytetu w Birmingham wykazały, że progesteron nie zwiększał u kobiet szansy na urodzenie dziecka. Fot. Archiwum

Wyniki badań naukowcy opublikowali w czasopiśmie ''New England Journal of Medicine''.

W trwającym 5 lat badaniu uczestniczyło 826 kobiet z historią poronień nawracających. Badane otrzymywały dopochwowo mikronizowany progesteron bądź placebo.

Okazało się, że bez względu na wiek, narodowość i wywiad medyczny progesteron nie zwiększał u kobiet szansy na urodzenie dziecka. W trakcie badania około 2/3 kobiet udało się donosić ciążę niezależnie od tego, czy znajdowały się one w grupie przyjmującej progesteron, czy w grupie placebo.

Badanie wykazało jednak, że progesteron w żaden sposób nie szkodzi ani matce, ani dziecku, więc jego stosowanie, czy w leczeniu niepłodności, czy podczas innych badań, jest całkowicie bezpieczne.

- Możliwe, że suplementacja progesteronu ma inne zastosowania, np. zapobiega poronieniom u kobiet doświadczających krwawienia podczas ciąży. To jeszcze nie koniec naszej drogi badawczej - dodaje z nadzieją prof. Arri Coomarasamy, jeden z autorów badania.