×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Sukces programu in vitro dla mieszkańców Krakowa. W tym roku urodzi się 80 dzieci

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, Gazeta Wyborcza06 lutego 2023 13:45

Krakowski program dofinansowania in vitro cieszy się dużym  zainteresowaniem. W ciągu kilku najbliższych miesięcy dzięki wsparciu na świat przyjdzie 80 dzieci. Niebawem rozpocznie się nabór do drugiej edycji programu - zauważą Gazeta Wyborcza.

Sukces programu in vitro dla mieszkańców Krakowa. W tym roku urodzi się 80 dzieci
Program dofinansowania do in vitro dla mieszkańców Krakowa został wydłużony. W tym roku dzięki wsparciu urodzi się 80 dzieci Fot. Shutterstock
  • Z dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro mieszkańcy Krakowa mogą korzystać od połowy marca minionego roku
  • Miejski program został przedłużony na kolejne trzy lata. Zwiększyła się także kwota do 1,8 mln zł, co ma dać nadzieję na potomstwo kolejnym 360 parom rocznie
  • W tym roku dzięki wsparciu z miejskiego budżetu urodzi się 80 krakowianek i krakowian

Program dofinansowania in vitro w Krakowie działa. Urodzi się 80 dzieci 

W Krakowie program dofinansowania do in vitro udało się wdrożyć dopiero za trzecim podejściem. Najpierw w 2018 roku zabrakło zgody prezydenta miasta, rok później - uchwałę uchylił wojewoda małopolski.

Z dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro mieszkańcy Krakowa mogą korzystać od połowy marca minionego roku. Początkowo w budżecie przewidziano na realizację programu 1 mln złotych, co pozwoliło objąć wsparciem 201 par. Zainteresowanych było dużo więcej niż środków, dlatego program przedłużono o kolejne trzy lata. Jak przypomina w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" radny miasta Dominik Jaśkowiec, zwiększyła się także kwota do 1,8 mln zł, co ma dać nadzieję na potomstwo aż 360 parom rocznie.

- Program działa i jest skuteczny - zapewnia cytowana przez "GW" Elżbieta Kois-Żurek, dyrektorka wydziału polityki społecznej i zdrowia krakowskiego magistratu.

Jak informuje, tylko w najbliższych miesiącach dzięki wsparciu z miejskiego budżetu przyjść na świat ma 80 krakowianek i krakowian. 

Program przewiduje dla par, które się zakwalifikują do programu, jedną zindywidualizowaną procedurę w wysokości 5 tys. zł (w przypadku procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego, procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie - dawstwa męskich komórek rozrodczych oraz procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie - dawstwa żeńskich komórek rozrodczych) i do 2,5 tys. zł dofinansowania w przypadku procedury adopcji zarodka.  

Rządowy program in vitro obowiązywał, przypomnijmy, od 2013 do 2016 roku. Dzięki wsparciu urodziło się 22 tys. dzieci. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum