×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Sukces lekarzy z Katowickiego Centrum Onkologii. Przeprowadzili nowatorską operację

Autor: oprac. JKB • Źródło: TVP3 Katowice, Rynek Zdrowia18 lipca 2023 11:15

Lekarze z Katowickiego Centrum Onkologii przeprowadzili pierwszą w województwie śląskim, a zarazem jedną z pierwszych w kraju operację sklero-terapii torbieli endometrialnej u pacjentki z endometriozą, o czym informuje TVP3 Katowice.

Sukces lekarzy z Katowickiego Centrum Onkologii. Przeprowadzili nowatorską operację
Specjaliści z Katowickiego Centrum Onkologii przeprowadzili nowatorską operację. Fot. Shutterstock

 

Nowatorska operacja u pacjentki z endometriozą

Operacja sklero-terapii torbieli endometrialnej u pacjentki z endometriozą została wykonana po raz pierwszy w województwie śląskim przez specjalistów z Katowickiego Centrum Onkologii. Jak wyjaśnia TVP3 Katowice, nowatorska metoda w przeciwieństwie do stosowanych do tej pory nie uszkadza jajników i daje szanse na macierzyństwo.

- Polega na odessaniu zawartości torbieli i dodaniu do środka alkoholu absolutnego, który niszczy ogniska endometriozy. Dzięki takiej technice zmniejszamy ryzyko uszkodzenia jajnika, utrata rezerwy jajnikowej jest minimalna, więc pacjentka ma większe szanse na zajście w ciążę – wyjaśnił telewizji regionalnej dr Daniel Kurczyński, ginekolog, onkolog, kierownik bloku operacyjnego Katowickiego Centrum Onkologii.

Endometrioza oznacza dla miliona zdiagnozowanych Polek niewyobrażalny ból. Niestety choroba często prowadzi do niepłodności, a w niektórych przypadkach także do niepełnosprawności. Kluczowa jest szybka diagnoza, aby terapia okazała się skuteczna. Wiele pacjentek przez lata czekają na diagnozę, przez co choroba sieje spustoszenie w całym organizmie. TVP3 Katowice zaznacza jednak, że przyszłością są nieinwazyjne testy.

Według szacunków w kraju na endometriozę mogą chorować nawet trzy miliony kobiet. Przy ministrze zdrowia od marca pracuje zespół, który skupia się na stworzeniu systemu diagnostyki i leczenia endometriozy w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum