• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Stres podczas ciąży to większe ryzyko zaburzeń zachowania u dziecka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2017 17:15

U potomstwa kobiet doświadczających w czasie ciąży wysokiego poziomu stresu występuje dwa razy większe prawdopodobieństwo rozwoju nadpobudliwości i zaburzeń zachowania - można przeczytać na łamach „Biological Psychiatry”.

Stres podczas ciąży to większe ryzyko zaburzeń zachowania u dziecka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Uniwersytetu Ottawy (Kanada) zebrali od ciężarnych kobiet informacje na temat występowania stresujących wydarzeń w ich życiu, np. problemów w pracy, kłótni z bliską osobą, choroby w rodzinie.

Na podstawie tych danych ustalili, że dzieci kobiet, które podczas ciąży miały do czynienia z wieloma trudnymi sytuacjami, znacznie częściej przejawiały symptomy związane z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz innymi zaburzeniami zachowania.

Zdaniem badaczy tego typu zaburzenia charakteryzują się wysokim poziomem aktywności, trudnością z hamowaniem impulsów oraz występowaniem agresywnych i antyspołecznych zachowań, które w konsekwencji mogą prowadzić do niepowodzeń szkolnych, nadużywania substancji psychoaktywnych oraz łamania prawa.

- Ogólnie rzecz biorąc wykazaliśmy, że im więcej stresu, tym więcej objawów zaburzeń. Większości stresujących wydarzeń nie jesteśmy w stanie uniknąć, ani im zapobiec, dlatego powinniśmy skupić się na pomaganiu matkom w radzeniu sobie ze stresem, by zapewnić ich dzieciom jak najlepszy start w życiu - podsumowuje koordynator badania dr Ian Colman.

Więcej informacji na temat projektu znajdziemy na stronie: http://www.biologicalpsychiatryjournal.com/article/S0006-3223(17)31810-3/fulltext (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum