• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Specjalista: porody w Polsce należą do najbezpieczniejszych w Europie

Autor: Wirtualna Polska/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2015 10:38

Prof. Romuald Dębski, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie ocenia, że Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie, jeśli chodzi o ryzyko zgonu matki związane z ciążą i porodem.

Specjalista: porody w Polsce należą do najbezpieczniejszych w Europie
Zdaniem prof. Dębskiego ryzyko zgonu matki związane z ciążą i porodem jest w Polsce niewielkie

Prof. Dębski wskazuje, że znacznie gorsza sytuacja jest np. w Holandii, gdzie wiele kobiet decyduje się na poród w domu. Przypomina, że w 2013 r. opublikowano wyniki badań, w których Holendrzy porównywali porody domowe z porodami w szpitalach. Okazało się, że w przypadku porodów domowych ryzyko dla dziecka jest dwukrotnie większe, a dla matki - trzykrotnie - informuje wp.pl

Polska jest też jednym z krajów, w których wyższy jest odsetek cesarskich cięć. Według oficjalnych danych UE z 2010 r. jesteśmy pod tym względem na czwartym miejscu w Europie. Zdaniem prof. Dębskiego to skutek afer medialnych. W efekcie ginekolog - położnik z obawy przed ewentualnymi zarzutami wybiera procedury, do których nikt nie będzie mógł "się przyczepić", a nie te, które są najlepsze dla pacjentki.

Więcej: wiadomosci.wp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum