• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Specjaliści o niepłodności: przyczynia się do niej styl życia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2013 20:12

Współczesny styl życia i przesuwanie granicy wieku, w której pary decydują się na dziecko, nie idzie w parze z możliwościami organizmu - podkreślano podczas konferencji w Katowicach.

Specjaliści o niepłodności: przyczynia się do niej styl życia

Jak przypomniano podczas czwartkowej (20 czerwca) konferencji pt. "Płodność w aspekcie współczesnych problemów cywilizacyjnych", w Polsce problem niepłodności dotyczy od 14 do 20 proc., czyli ok. miliona par. Przyczyna braku potomstwa może leżeć w jednakowym stopniu po stronie kobiety jak i mężczyzny. U kobiet liczba komórek jajowych z każdym rokiem spada. Po 35. roku życia znacznie trudniej jest im zajść w ciążę.

- Coraz częściej przychodzą do mnie pacjentki z pytaniem, ile jeszcze mają czasu na decyzję o dziecku. Wskazane jest w takich przypadkach przeprowadzenie testu płodności, który ocenia rezerwę jajnikową kobiet  - powiedziała dr Anna Bednarska-Czerwińska, jedna z prelegentek.

Zasadniczym elementem tego testu jest badanie poziomu hormonu AMH, pozwalającego ocenić liczbę młodych komórek jajowych w jajnikach. Jak podkreśliła dr Bednarska-Czerwińska, ich liczba z wiekiem gwałtowanie spada - w życiu płodowym jest ich kilka milionów, w dorosłym wieku ok. 400 tys., a po 35. roku życia zaledwie ok. 35 tys.

Dla oceny możliwości prokreacyjnych kobiety istotne jest też m.in. badanie poziomu hormonu FSH i USG jajników.

- Wyglądamy i czujemy się młodziej, niż nasi rodzice czy dziadkowie w tym samym wieku, jednak nasze możliwości prokreacyjne nie zawsze idą w parze z młodzieńczym wyglądem - zaznaczyła dr Bednarska-Czerwińska.

Otwartą konferencję zorganizował Uniwersytet Śląski wspólnie z Fundacją Gyncentrum. Omawiano m.in. metodę zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Rządowy program jej refundacji ma ruszyć 1 lipca. Według uczestniczących w konferencji ekspertów pozwoli to lepiej ocenić skalę problemu i zapotrzebowania na taką terapię w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum