• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Sosnowiec wybrał realizatorów 4-letniego programu wsparcia in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2017 14:40

Z końcem marca w Sosnowcu rozpocznie się lokalny program in vitro. Samorząd wybrał już dwóch jego realizatorów. Miejski program na lata 2017-20 to reakcja na likwidację rządowego programu, który działał do połowy ub. roku. W cztery lata ma z niego skorzystać 165 par.

Sosnowiec wybrał realizatorów 4-letniego programu wsparcia in vitro
Nowy sosnowiecki program zakłada przeznaczenie na dofinansowanie procedur in vitro z miejskiego budżetu kwoty 800 tys. zł przez cztery lata. Fot. archiwum

W Sosnowcu funkcjonował już pilotażowy program wsparcia in vitro - od 2013 r. Zrezygnowano z niego po rozszerzeniu przez poprzedni rząd krajowego programu, który obowiązywał do 30 czerwca 2016 r. Decyzję o unieważnieniu kolejnej edycji rządowego programu podjął wkrótce po objęciu urzędu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Nowy sosnowiecki program zakłada przeznaczenie na dofinansowanie procedur in vitro z miejskiego budżetu kwoty 800 tys. zł przez cztery lata, czyli po 200 tys. zł rocznie. Może on wspomóc co roku 40 par, czyli 160 przez cały okres trwania programu - być może więcej, w razie niewykorzystania całości środków przez wszystkich odbiorców.

Na czwartkowym briefingu prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński poinformował, że jeden realizatorów programu, krakowska firma Artvimed zagwarantowała dofinansowaną procedurę in vitro dodatkowo dla jeszcze pięciu par.

Aby zapewnić mieszkańcom Sosnowca bezproblemowy dojazd do placówki miasto wybrało drugiego realizatora - katowicki oddział kliniki Bocian. - Ta oferta również jest bardzo dobra, braliśmy pod uwagę m.in. wskaźnik skuteczności zapłodnienia pozaustrojowego - dostarczony zarówno przez firmy, jak i ministerstwo zdrowia - wskazał Chęciński.

W sosnowieckim programie in vitro mają brać udział pary (w związku małżeńskim lub partnerskim), w których od roku co najmniej jedna osoba mieszka w Sosnowcu, a kobieta ma od 23 do 40 lat. Informacja o rozpoczęciu rekrutacji do programu znajdzie się tydzień wcześniej na stronach urzędu miasta oraz obu realizatorów.

Program zakłada możliwość dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego dla par, które mają potwierdzenie przeprowadzenia pełnej diagnostyki przyczyn niepłodności, udokumentowane potwierdzenie trwałego uszkodzenia uniemożliwiającego naturalną koncepcję lub też są po roku bezskutecznego leczenia zachowawczego albo chirurgicznego. Para musi zostać zakwalifikowana przez realizatora programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu.

Uczestnikom sosnowieckiego programu ma przysługiwać dofinansowanie do wysokości 80 proc. kosztów co najmniej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego (łącznie nie więcej niż 5 tys. zł). Różnicę między całkowitym kosztem procedury a dofinansowaniem poniosą pacjenci. Maksymalną liczbę zabiegów, do których przysługuje dofinansowanie, określono na trzy.

Zespół pracujących nad programem ekspertów ocenił, że koszt jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego wynosi średnio 5-10 tys. zł; bez uwzględnienia kosztów leczenia farmakologicznego, którego koszt wynosi ok. 4 tys. zł (dotyczy to leków do indukcji owulacji, które nie są refundowane; w rządowym programie in vitro na lata 2013-16 koszt leków do indukcji owulacji nie był objęty dofinansowaniem ze środków publicznych).

Zgodnie z zapisami programu w 200-tysięcznym mieście problem niepłodności może dotyczyć ok. 2 tys. par.

Wzorem dla sosnowieckiego rozwiązania stał się program prof. Sławomira Wołczyńskiego oraz Rafała Zyśka "Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Łodzi w latach 2016-2020", który ruszył w połowie lipca br. Wcześniej samorząd Sosnowca wzorował się na podobnym rozwiązaniu realizowanym w Częstochowie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum