PAP/Rynek Zdrowia | 07-03-2019 14:15

Sosnowiec: nabór do miejskiego programu in vitro

14 marca ma się rozpocząć nabór wniosków o dofinansowanie procedury in vitro dla mieszkańców Sosnowca. Miasto wybrało cztery kliniki, które wykonają procedurę - poinformował w czwartek (7 marca) rzecznik urzędu miejskiego Rafał Łysy.

W 2017 r. Sosnowiec wydał na program 163 tys. zł. Skorzystało z niego 35 par, w przypadku 10 zapłodnienie pozaustrojowe poskutkowało ciążą. Fot. Shutterstock

Na dofinansowanie przez sosnowiecki samorząd procedury in vitro będzie mogło liczyć 41 par. Na realizację programu miasto przeznaczyło w tym roku 200 tys. zł. Dotąd z programu skorzystało kilkadziesiąt par, z których kilkanaście doczekało się dzieci.

- Patrząc na efekty realizacji programu leczenia niepłodności, nie zastanawialiśmy się długo, bo widać od razu, że warto go kontynuować. Zależy nam na ograniczeniu zjawiska niepłodności i bezdzietności wśród mieszkańców Sosnowca - podkreślił cytowany przez Łysego prezydent miasta Arkadiusz Chęciński.

Samorządowy program polityki zdrowotnej "Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowca w latach 2017-2020" zakłada pokrycie 80 proc. kosztów jednej procedury in vitro (nie więcej niż 5 tys. zł). Pozostałą część płacą pacjenci.

O dofinansowanie mogą się ubiegać pary, które spełniają następujące kryteria: wiek kobiety mieści się w przedziale 23-40 lat według rocznika urodzenia, potencjalni rodzice pozostają w związku małżeńskim lub partnerskim, zostali zakwalifikowani do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez realizatora programu zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Ponadto w dniu kwalifikacji co najmniej jedna z osób z pary musi od roku mieszkać w Sosnowcu. Konieczne jest też udokumentowane potwierdzenie przeprowadzenia pełnej diagnostyki przyczyn niepłodności, trwałego uszkodzenia uniemożliwiającego naturalną koncepcję lub roczne bezskuteczne leczenie zachowawcze albo chirurgiczne.

W 2017 r. Sosnowiec wydał na program 163 tys. zł. Skorzystało z niego 35 par, w przypadku 10 zapłodnienie pozaustrojowe poskutkowało ciążą. Wiosną ubiegłego roku na świat przyszło pierwsze z tych dzieci - dziewczynka.

W Sosnowcu działał już pilotażowy program wsparcia in vitro - od 2013 r. Zrezygnowano z niego po rozszerzeniu przez rząd PO-PSL krajowego programu, który obowiązywał do połowy 2016 r. Potem władze Sosnowca przygotowały kolejny miejski program na lata 2017-2020, deklarując na jego realizację po około 200 tys. zł rocznie.

Zgodnie z zapisami programu w dwustutysięcznym mieście problem niepłodności może dotyczyć około 2 tys. par.

Wzorem dla sosnowieckiego rozwiązania stał się program prof. Sławomira Wołczyńskiego i Rafała Zyśka "Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Łodzi w latach 2016-2020". Wcześniej samorząd Sosnowca wzorował się na podobnym rozwiązaniu realizowanym w Częstochowie.