• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Sosnowiec: miasto ruszy z własnym programem dofinansowania in vitro

Autor: RZ,Dziennik Zachodni/rynek Zdrowia • • 13 września 2013 12:26

Sosnowiec rusza z własnym programem leczenia niepłodności metodą in vitro. Na start projektu czekają kobiety, które nie zakwalifikowały się do programu rządowego. Do odblokowania potrzebnych środków niezbędna jest jednak uchwała rady miasta. Ma zastać podjęta jeszcze w tym miesiącu.

Sosnowiec: miasto ruszy z własnym programem dofinansowania in vitro
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Miejski program będzie się różnił od rządowego m.in. zakresem wieku par. Obejmie też przygotowanie do owulacji. Sosnowiec na realizację swojego programu w 2013 r. zamierza przeznaczyć 60 tys. zł - informuje Dziennik Zachodni. 

Rządowy program skierowany jest do kobiet do 40. roku życia. Jak wyjaśniał nam wcześniej prof. Leszek Pawelczyk z Klinki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, współtwórca programu zdrowotnego ministra zdrowia, nie każda para ma szansę na sukces zapłodnienia pozaustrojowego. O tym decyduje m.in. czas trwania niepłodności czy wiek kobiety, który ma olbrzymie znaczenia.

- Po okresie 34-35 lat zdecydowanie spada prawdopodobieństwo zajścia w ciąże. Najlepiej rokują kobiety w 30 r.ż., kobiety po 40 r.ż. mają małe szanse - wyjaśniał.

Do rządowego programu zakwalifikowane będą pary, u których stwierdzono bezwzględną przyczynę niepłodności lub udokumentowano nieskuteczne leczenie niepłodności w ciągu ostatniego roku przed zgłoszeniem się do programu. Wykluczone zostały natomiast kobiety, które miały problemy z donoszeniem wcześniejszych ciąż. Nie przewidziano także dawstwa komórek jajowych lub plemników od innych osób.

Rząd przewiduje sfinansowanie w tym roku zapłodnienia tą metodą u ok. 2 tys. par. Największym powodzeniem program cieszy się w województwach: śląskim, mazowieckim, pomorskim i podlaskim. We wszystkich z nich zarejestrowano powyżej 500 par.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum