Śmierć ciężarnej w Pszczynie. Dyrektor szpitala wydał oświadczenie ws. zawieszenie dwóch lekarzy

Autor: oprac. MP • Źródło: SP w Pszczynie/Rynek Zdrowia08 listopada 2021 16:36

- Nienaruszalność tajemnicy lekarskiej nigdy nie pozwoli nam na publiczną obronę przed fałszywymi oskarżeniami formułowanymi w mowie nienawiści - pisze dyrektor szpitala w Pszczynie ws. zawieszenia lekarzy po śmierci ciężarnej.

W ostatnich dniach w wielu miastach odbyły się manifestacje pod hasłem "#AniJednejWiecej" Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • Szpital w Pszczynie, w którym zmarła ciężarna 30-latka zawiesił dwóch lekarzy 
  • Dyrektor placówki wyjaśnia w oświadczeniu powody wstrzymania kontraktów z medykami
  • - Presja wywierana przez bezkarnie krzywdzące opinie, może mieć wpływ na decyzje lekarskie - pisze Marcin Leśniewski 

Dyrektor szpitala w Pszczynie wydał oświadczenie. Zawieszono lekarzy

W piątek, 29 października, prawniczka specjalizująca się w sprawach dotyczących błędów medycznych Jolanta Budzowska, będąca pełnomocniczką rodziny, poinformowała o tragicznej śmierci kobiety będącej w 22. tygodniu ciąży. 

30-latka trafiła do pszczyńskiego szpitala, po tym jak odeszły jej wody płodowe. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. Rodzina zmarłej stoi na stanowisku, że lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do zgonu.

W piątek 5 listopada, szpital w Pszczynie wydał krótkie oświadczenie dotyczące śmierci pacjentki informując o zawiesze­niu real­iza­cji kon­trak­tów dwóch lekarzy, którzy pełnili dyżur w cza­sie jej pobytu w szpi­talu.

Czytaj więcej: Szpital zawiesił dwóch lekarzy po śmierci ciężarnej

Śmierć ciężarnej w szpitalu w Pszczynie. Sprawę bada Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej

W poniedziałek, 8 listopada, natomiast dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie Marcin Leśniewski wydał oświadczenie wyjaśniające powody zawieszenia lekarzy.

- W naszym szpitalu przestrzegane są wszystkie standardy postępowania zaprezentowane przez Ministerstwo Zdrowia. Nienaruszalność tajemnicy lekarskiej nigdy nie pozwoli nam na publiczną obronę przed fałszywymi oskarżeniami formułowanymi w mowie nienawiści - czytamy w oświadczeniu.

- Presja wywierana przez bezkarnie krzywdzące opinie, może mieć wpływ na decyzje lekarskie, w związku z tym, dla dobra pacjentek i bezpieczeństwa lekarzy, zawiesiłem kontrakty naszych kolegów - daje szef placówki.

- Dziękując za liczne, choć ciche głosy solidarności, jako lekarz oddziału ginekologiczno-położniczego i dyrektor szpitala pragnę docenić i wesprzeć moich najbliższych współpracowników: położne, lekarzy, salowe oraz wszystkich innych szpitalników oddanych pacjentom. W stosunku do bliskich naszej zmarłej pacjentki niezmiennie pozostaję w głębokim współczuciu - kończy oświadczenie dyrektor.

Czytaj: W Warszawie protest po śmierci 30-latki z Pszczyny

Kontrola NFZ w szpitalu w Pszczynie potrwa kilka tygodni

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum