Śląskie: Poradnia Leczenia Niepłodności przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym - otwarta

Autor: Anna Gomułka - PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2017 18:47

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) im. Prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach otwarta została w poniedziałek Poradnia Leczenia Niepłodności.

Diagnostyka zaburzeń prokreacyjnych jest wielokierunkowa, a lekarz ginekolog potrzebuje w niej wsparcia innych specjalistów Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

To kolejny etap rozwoju tego rodzaju usług w katowickim szpitalu. W listopadzie otwarto po gruntownym remoncie Oddział Endokrynologii Ginekologicznej.

- Zapotrzebowanie na takie leczenie jest duże, dlatego staraliśmy się, żeby część szpitalna i ambulatoryjna były w jednym miejscu. Jeśli w jakimś przypadku nie uda się zakończyć diagnostyki na etapie ambulatoryjnym i konieczne będą badania inwazyjne, będą mogły być poszerzone poprzez oddział endokrynologii ginekologicznej. Takiej możliwości brakowało w publicznych placówkach - mówił PAP dyrektor szpitala Ireneusz Ryszkiel.

Jak zaznaczył ordynator oddziału endokrynologii ginekologicznej UCK prof. Paweł Madej, diagnostyka zaburzeń prokreacyjnych jest wielokierunkowa, a lekarz ginekolog potrzebuje w niej wsparcia innych specjalistów.

- Dlatego ważne było utworzenie takiej jednostki jak ta, w której ginekologa w rozpoznawaniu przyczyny niepłodności wspierają urolog, internista, endokrynolog, genetyk kliniczny, psycholog.  Potrzebna jest też pracownia seminologiczna - dodał prof. Madej.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne włączyło się w realizację programu ministerialnego kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020, stając się jednym z referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności. Na realizację programu szpital uzyskał jedną z największych dotacji Ministerstwa Zdrowia, która wyniosła 3,7 mln zł. Koszt inwestycji związanej z utworzeniem Poradni Leczenia Niepłodności wraz z Laboratorium Andrologicznym i wyposażeniem w sprzęt medyczny to 1,7 mln zł. Dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia wyniosło ponad 1 mln zł. Prace budowlane trwały 4 miesiące.

W ramach Poradni Leczenia Niepłodności powstały: gabinet zabiegowy oraz gabinet badań, a także pracownia andrologiczna. Placówka jest w pełni przystosowana do potrzeb pacjentów niepełnosprawnych.

Równolegle prace wykonywane były również w ramach kolejnej inwestycji. W wyniku przeprowadzonych robót rozbiórkowych i prac budowlano-instalacyjnych powstała nowa Ginekologiczna Izba Przyjęć wraz z poradniami: Ginekologiczną i Endokrynologii Ginekologicznej, a także Szkoła Rodzenia "Mama w Centrum".

W ramach przebudowy powstały m.in.: gabinety przyjęć, rejestracja wraz z poczekalnią, trzy gabinety poradni, gabinet USG, poczekalnia dla pacjentek zakwalifikowanych do przyjęcia na oddział. Koszt Modernizacji Ginekologicznej Izby Przyjęć to 1 977 758 zł. Inwestycję wsparł Urząd Miasta Katowice kwotą 0,5 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum