• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Słabsza płeć? Co mówi analiza poronień

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2015 10:12

Do tej pory powszechnie uważano, że męskie płody są znacznie bardziej wrażliwe i częściej ulegają poronieniu. Czy tak jest rzeczywiście?

Słabsza płeć? Co mówi analiza poronień

Zespół uczonych z Fresh Pond Research Institute w Cambridge, z uniwersytetu oksfordzkiego oraz ze Szkoły Medycznej Harvardu twierdzi, że dokonał największej jak dotychczas analizy proporcji płci płodów od momentu poczęcia do narodzin. Wnioski z badania za pismem "Proceedings of the National Academy of Sciences" podaje Gazeta Wyborcza.

Uczeni przebadali pod kątem płci 14 tys. płodów. Badano zarodki z pierwszego tygodnia od poczęcia (dane pochodziły z zapłodnienia in vitro, gdzie czasem sprawdza się płeć dziecka na samym początku), zebrano też dostępne informacje dotyczące płci płodów z samoistnej aborcji.

Okazało się, że na samym początku, w tydzień lub dwa od zapłodnienia, rzeczywiście samoistnie ginie więcej płodów męskich. Mają one częściej zaburzenia genetyczne niepozwalające rozwijać się dalej zarodkowi. Jednak potem - między 10. a 15. tygodniem ciąży - umiera znacznie więcej płodów żeńskich.

W trzecim trymestrze samoistne poronienia dotyczą znów częściej chłopców, ale w sumie płodów żeńskich na przestrzeni całej ciąży ginie więcej.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum