Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 07-05-2018 09:10

Samorząd lekarski kontra nowe standardy okołoporodowe

W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej nowy standard organizacyjny opieki okołoporodowej nie przyczyni się do jej poprawy, jeżeli nie zwiększy się liczby specjalistów oraz nie zagwarantuje niezbędnego finansowania. Lekarze negatywnie oceniają też zamieszczanie w nich rekomendacji medycznych.

Fot. Fotolia

Samorząd lekarski zwraca uwagę, że rekomendacje takie stale się zmieniają, nadążając za postępem wiedzy medycznej. W praktyce medycznej występują też sytuacje, w których istnieją bezwzględne przeciwwskazania do sposobów postępowania rekomendowanych w standardach.

 - W związku z powyższym szczegółowe standardy medyczne nie powinny być wprowadzane do treści przepisów prawa, lecz powinny mieć formę zaleceń lub referencji, a wytyczne z nich wynikające powinny stanowić dla personelu medycznego jedynie wskazówkę co do sposobu postępowania z pacjentem - czytamy w stanowisku NRL.

O wprowadzenie standardu opieki okołoporodowej walczyła przez wiele lat fundacja Rodzić po Ludzku. Nowe prawo wskazuje, że o ile poród jest fizjologiczny, kobieta może współdecydować o jego przebiegu: wybrać pozycję, w jakiej chce rodzić, odmówić zgody na nacięcie krocza albo podania oksytony, która przyspiesza akcję porodową.

Personel musi jej umożliwić kontakt z dzieckiem zaraz po jego urodzeniu i zachęcać do karmienia go piersią.

Więcej: www.wyborcza.pl