• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Samopobranie materiału pod kątem HPV? Prezes AOTMiT wydał opinię w sprawie badań kobiet

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia10 czerwca 2022 08:00

Samopobranie materiału pod kątem badania na obecność HPV zasługuje na uwagę, gdyż dobrze przeprowadzone może być istotnym etapem procesu diagnostycznego. Ale musi być poprzedzone pilotażem.

Samopobranie materiału pod kątem HPV? Prezes AOTMiT wydał opinię w sprawie badań kobiet
Cytologia w domu? Prezes AOTMiT ocenił program. Wskazał braki Fot. ShutterStock
  • Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji negatywnie opiniował program zdrowotny prewencji wtórnej raka szyjki macicy za pomocą samopobrania materiału
  • Wskazał, że w projekcie zabrakło opisu pilotażu poprzedzającego przeprowadzenie interwencji na reprezentatywnej próbie w warunkach polskich
  • Sugeruje rozważenie dokonania zmian w projekcie, które uwzględniałyby uwagi przedstawione w opinii

Samopobranie materiału pod kątem HPV. "Zabrakło pilotażu"

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji negatywnie opiniował program zdrowotny prewencji wtórnej raka szyjki macicy za pomocą samopobrania materiału (selfsampling) i screening w oparciu o test HPV.

Procedura miała polegać na tym, że do programu mogłyby się zgłaszać kobiety poprzez dedykowaną stronę internetową programu. Następnie panie, które zostałyby zakwalifikowane do udziału w programie, otrzymywałyby drogą pocztową/kurierską zestaw do samopobrania wraz z opłaconym opakowaniem zwrotnym zaadresowanym do placówki laboratoryjnej na terenie Polski.

Uczestniczki programu otrzymywałyby drogą elektroniczną wynik testu (zaszyfrowany plik), natomiast w przypadku wyniku dodatniego, informację z zaleceniem konsultacji ginekologicznej, dostępnej bezpłatnie w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ.

Jak zauważa szef Agencji, metoda zasługuje na uwagę, gdyż dobrze przeprowadzona może być istotnym etapem procesu diagnostycznego.

- Natomiast ze względu na fakt, że jest to nowe rozwiązanie, oczekiwać należy, że jej wdrożenie zostanie poprzedzone fazą przygotowawczą, która obejmie realizatorów, personel oraz uczestniczki programu - zauważa prezes AOTMiT.

W projekcie zabrakło opisu pilotażu poprzedzającego przeprowadzenie interwencji na reprezentatywnej próbie w warunkach polskich, w celu sprawdzenia m.in. efektywności procesu.

Ponadto, nie odniesiono się do kwestii instruktażu w zakresie samopobrania materiału przez kobiety. Samopobranie materiału przez kobiety, wiąże się z dużą losowością prawidłowości przeprowadzonej procedury. Jest to istotny element, który wpływa na prawidłowość przeprowadzonej procedury, a także na jakość otrzymanych wyników.

Brakuje również uzasadnienia dla wyboru wieku populacji docelowej, czyli kobiet w wieku 37-39 lat zamieszkujące gminę Kobierzyce. Nie uzasadniono z jego powodu wykluczono kobiety inne grupy wiekowe, charakteryzujące się wyższym ryzykiem zachorowalności.

Co więcej, stawia to pod znakiem zapytania również kwestię zapewnienia równości w dostępie do procedury.

Prezes AOTMiT sugeruje rozważenie dokonania zmian w projekcie, które uwzględniałyby uwagi przedstawione w opinii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum