Samopobranie materiału pod kątem HPV? Prezes AOTMiT wydał opinię w sprawie badań kobiet
Samopobranie materiału pod kątem badania na obecność HPV zasługuje na uwagę, gdyż dobrze przeprowadzone może być istotnym etapem procesu diagnostycznego. Ale musi być poprzedzone pilotażem.

- Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji negatywnie opiniował program zdrowotny prewencji wtórnej raka szyjki macicy za pomocą samopobrania materiału
- Wskazał, że w projekcie zabrakło opisu pilotażu poprzedzającego przeprowadzenie interwencji na reprezentatywnej próbie w warunkach polskich
- Sugeruje rozważenie dokonania zmian w projekcie, które uwzględniałyby uwagi przedstawione w opinii
Samopobranie materiału pod kątem HPV. "Zabrakło pilotażu"
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji negatywnie opiniował program zdrowotny prewencji wtórnej raka szyjki macicy za pomocą samopobrania materiału (selfsampling) i screening w oparciu o test HPV.
Procedura miała polegać na tym, że do programu mogłyby się zgłaszać kobiety poprzez dedykowaną stronę internetową programu. Następnie panie, które zostałyby zakwalifikowane do udziału w programie, otrzymywałyby drogą pocztową/kurierską zestaw do samopobrania wraz z opłaconym opakowaniem zwrotnym zaadresowanym do placówki laboratoryjnej na terenie Polski.
Uczestniczki programu otrzymywałyby drogą elektroniczną wynik testu (zaszyfrowany plik), natomiast w przypadku wyniku dodatniego, informację z zaleceniem konsultacji ginekologicznej, dostępnej bezpłatnie w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ.
Jak zauważa szef Agencji, metoda zasługuje na uwagę, gdyż dobrze przeprowadzona może być istotnym etapem procesu diagnostycznego.
- Natomiast ze względu na fakt, że jest to nowe rozwiązanie, oczekiwać należy, że jej wdrożenie zostanie poprzedzone fazą przygotowawczą, która obejmie realizatorów, personel oraz uczestniczki programu - zauważa prezes AOTMiT.
W projekcie zabrakło opisu pilotażu poprzedzającego przeprowadzenie interwencji na reprezentatywnej próbie w warunkach polskich, w celu sprawdzenia m.in. efektywności procesu.
Ponadto, nie odniesiono się do kwestii instruktażu w zakresie samopobrania materiału przez kobiety. Samopobranie materiału przez kobiety, wiąże się z dużą losowością prawidłowości przeprowadzonej procedury. Jest to istotny element, który wpływa na prawidłowość przeprowadzonej procedury, a także na jakość otrzymanych wyników.
Brakuje również uzasadnienia dla wyboru wieku populacji docelowej, czyli kobiet w wieku 37-39 lat zamieszkujące gminę Kobierzyce. Nie uzasadniono z jego powodu wykluczono kobiety inne grupy wiekowe, charakteryzujące się wyższym ryzykiem zachorowalności.
Co więcej, stawia to pod znakiem zapytania również kwestię zapewnienia równości w dostępie do procedury.
Prezes AOTMiT sugeruje rozważenie dokonania zmian w projekcie, które uwzględniałyby uwagi przedstawione w opinii.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)