Sąd: można ujawniać dane o skuteczności klinik in vitro

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2016 11:09

Klinika in vitro do niedawna mieszcząca się w Kielcach, a ostatnio w Podzamczu Chęcińskim, zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Polsce pod względem skuteczności. Dane, także dotyczące innych klinik, wywalczyło z Ministerstwa Zdrowia Stowarzyszenie Nasz Bocian.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Resort nie chciał dobrowolnie przekazać informacji o skuteczności rządowego programu leczenia metodą in vitro w poszczególnych placówkach. Konieczna była decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Zdaniem szefostwa Stowarzyszenia niepłodnych par nie stać na czekanie na cud. Dlatego Stowarzyszeniu zależało, żeby pary miały dostęp do statystyk.

Spośród kilkudziesięciu placówek z całej Polski, najlepiej wypada Salve Medica z Łodzi ze skutecznością na poziomie 42 proc. Centrum Zdrowia Kielce w Podzamczu Chęcińskim ze skutecznością 22-procentową, zajmuje czwarte miejsce od końca.

Dyrektor medyczny placówki ginekolog Tomasz Ziółkowski podkreśla, że nie można interpretować danych cząstkowych. Trzeba pamiętać, że nie mówią całej prawdy, bo podano tylko liczbę ciąż, a nie liczbę urodzonych dzieci. Część ciąż we wczesnym etapie może się przecież skończyć poronieniem, a o ostatecznym sukcesie może mówić dopiero faktyczna liczba urodzonych dzieci.

Więcej: kielce.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum