• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Rok bezskutecznych starań o dziecko? Zgłoś się do lekarza

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 29 września 2014 15:33

Ponad połowa młodych, planujących macierzyństwo kobiet nie wie, po jakim czasie bezowocnych prób zajścia w ciążę zasięgnąć porady lekarza - wynika z badania opinii przeprowadzonego na potrzeby kampanii "Płodna Polka".

Rok bezskutecznych starań o dziecko? Zgłoś się do lekarza
Według statystyk, po 12 miesiącach nieskrępowanego współżycia 85 proc. par uzyska ciążę. Z tego powodu przyjmuje się, że po roku bezskutecznego starania się o dziecko, potencjalni rodzice powinni zasięgnąć porady lekarza specjalisty.

Wykonanie odpowiednich badań pozwoli określić zdolność rozrodczą obu partnerów i wyznaczyć ścieżkę dalszego postępowania. Pierwszym krokiem jest eliminacja czynnika męskiego, ponieważ zdarza się, że przyczyna trudności z zajściem w ciążę tkwi w partnerze. Jeśli jednak mężczyzna jest zdrowy, lekarz oceni płodność kobiety przeprowadzając diagnostykę, w tym badania "pakietu kobiecego”.

Istnieje szereg potencjalnych przyczyn wystąpienia trudności z zajściem w ciążę. Nie zawsze jednak musi być to poważna choroba czy nieodwracalna wada anatomiczna. Ogromny wpływ na obniżenie płodności kobiety ma niewłaściwy styl życia: między innymi stosowanie używek, brak aktywności fizycznej, zła dieta, stres. Niekiedy napięcie związane z kolejnymi nieudanymi próbami poczęcia dziecka jest tak duże, że uniemożliwia zajście w ciążę.

Szacuje się, że problem niepłodności dotyka ok. 15 proc. par. Jedną z przyczyn bezpłodności jest zbyt późna decyzja o założeniu rodziny połączona z wczesnym wejściem w okres przekwitania.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum