Resortowa kontrola porodówek: szykuje się pokazówka?

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2014 10:43

Minister zdrowia zapowiedział kontrolę wszystkich oddziałów ginekologiczno-położniczych w kraju. Sprawdzona ma być dokumentacja z drugiego półrocza 2013 r.

Jak przyopomina Dziennik Polski, celem kontroli jest ocena postępowania lekarzy wobec dzieci urodzonych z wynikiem 4 i poniżej w skali Apgar oraz analiza zgonów podczas porodu. Audyt oddziałów ginekologiczno-położniczych w województwie małopolskim ma rozpocząć się w lutym br. Kontrolerami będą zaledwie dwie osoby. Nie wiadomo jednak, kiedy rozpoczną pracę, gdyż do tej pory nie dostały instrukcji.

Dr Marcin Kautsch, ekspert w dziedzinie zarządzania w ochronie zdrowia uważa, że kontrola wygląda na akcję propagandową Ministerstwa Zdrowia. Przyznaje, że kontrole są koniecznością, ale powinny być dobrze przygotowane. Ta, w jego opinii, wygląda na pokazówkę.

Jednym z audytorów w Małopolskim będzie prof. Ryszard Lauterbach, wojewódzki konsultant w dziedzinie neonatologii. Nie wyobraża sobie, aby kontrola polegała na ocenie całej dokumentacji z okresu półrocza. Wtedy kontroler miałby do zbadania nawet 16 tys. historii.

Więcej: www.dziennikpolski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum