GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

Każdego roku w Polsce rodzi się 26-30 tys. wcześniaków. Jeżeli na starcie zostanę otoczone prawidłową opieką medyczną, mają szansę na prawidłowy rozwój. Neonatolodzy są przekonani, że jest to możliwe - mają bowiem zielone światło od MZ na wdrażanie i opracowanie prawidłowego modelu Dziecięcej Opieki Koordynowanej (DOK).
O opiece nad dziećmi przedwcześnie urodzonymi dyskutowali eksperci (12 września) podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów. Tematem obrad był: "Stan opieki nad wcześniakami w Polsce".
Opieka na dziś
Agnieszka Kister, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i e - Zdrowia w MZ, podkreśliła, że dzieci przedwcześnie urodzone w Polsce mają zapewnioną specjalistyczną opiekę medyczną na oddziałach neonatologicznych, które znajdują się w szpitalach położniczych o II i III poziomie referencyjności.
Jak zaznaczyła, obecnie wszystkie szpitale położnicze, właśnie ze względu na poziom wyspecjalizowania oddziału i stan pacjenta, zostały podzielone na trzy stopnie referencyjności. Drugi i trzeci stopień to miejsca przeznaczone do opieki nad ciążami zagrożonymi.
- W szpitalu o drugim poziomie referencyjności musi znajdować się oddział intensywnej terapii dla wcześniaków. Zazwyczaj taki stopień posiadają szpitale wojewódzkie. Z kolei najwyższy ze wszystkich poziomów opieki reprezentują szpitale kliniczne uczelni medycznych. Tego typu placówki zajmują się kobietami z ciążą wysoko zagrożoną, o patologicznym przebiegu, gdy istnieje wysokie ryzyko urodzenia wcześniaka przed 31. tygodniem ciąży z różnymi chorobami i wadami genetycznymi - podkreśliła Kister.
Dodała też, że zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej przyszłe matki, już w momencie zdiagnozowania zagrożenia przedwczesnym porodem, powinny być kierowana na 2 lub 3 poziom referencyjności.
Dyrektor Kister wyjaśniła też, że nowością, którą wprowadziła tzw. Ustawa za życiem, jest wymóg posiadania przez szpital stanowisk przeznaczonych do odciąganie pokarmu oraz specjalnych lodówek do jego przechowywania.
Zaznaczyła, że po wypisie ze szpitala noworodki przedwcześnie urodzone wymagają szczególnej opieki. Dlatego też została wprowadzone w tym roku rozporządzeniem NFZ nowa forma organizacyjna - tzw. Dziecięca Opieka Koordynowana. Opieka ta przeznaczona jest dla dzieci w wieku do 3 lat, u których zdiagnozowano ciężkie patologie.
- Obecnie trwają też prace nad kolejnymi zadaniami, jak stworzenie sieci banków mleka kobiecego i wczesnej rehabilitacji dla dzieci przedwcześnie urodzonych, u których zdiagnozowano deficyty - wyjaśniła Kister.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 10:52 Najnowsze dane o koronawirusie w Polsce
- 10:43 Koronawirus w Polsce: spory wzrost liczby zgonów i zajętych łóżek covidowych
- 09:47 Ogłoszenie rządowego planu dla chorób rzadkich. "To będzie przełomowe wydarzenie"
- 09:02 Lockdown na Warmii i Mazurach. Co znowu zamknięto, a co może działać?
- 08:31 Koniec z przyłbicami czy kominami. Od dziś tylko maseczki ochronne
- 08:00 Argentyńczycy zaszczepią się rosyjskim Sputnikiem V
- 07:30 Koronawirus już nam niestraszny? „Polacy nie nauczyli się niczego poza kombinowaniem”
- 07:28 SMA: koniec zbiórek w sieci na terapię genową? Jest decyzja agencji ws. refundacji
- PT, 23:54 AOTMiT publikuje pierwszy wykaz leków innowacyjnych, m.in. w terapii SMA i zespołu Cushinga
- PT, 21:31 Certyfikaty szczepień w UE? Tak, Polska je popiera
- PT, 20:59 Czy będzie malała liczba aptek w gminach? Spada ich rentowność
- PT, 20:32 Rozporządzenie o nowych obostrzeniach opublikowane
- 1 Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce to 1 696 885, zmarło 43 656 pacjentów
- 2 Kpt. dr Siewiera: blokujmy pseudoekspertów od koronawirusa. Nie lubią małych zasięgów
- 3 Gadomski: będzie nowa sieć szpitali, chcemy odejść od finansowania ryczałtowego
- 4 Personel medyczny zaszczepiony. POZ wróci do normalności?
- 5 Minister zdrowia: dziś znów ponad 12 tys. nowych zakażeń. Wielkanoc możemy spędzić w domach
- 6 Grzesiowski: za 2-3 tygodnie możemy mieć 25 tysięcy zakażeń dziennie
- 7 To nie jest żart: lekarzom ze specjalizacją rząd zaproponował 19 zł podwyżki. Brutto
- 8 Pielęgniarki i położne w czasie pandemii zobaczyły już 78 nekrologów swoich koleżanek
- 9 Znamy wynik testu na koronawirusa u ministra Niedzielskiego. Co dalej?
- 10 Warmińsko-Mazurskie do zamknięcia? Winne wzrost zachorowań i wariant brytyjski
- 11 Niedzielski 7. dobę w izolacji. Codziennie robi "selfie"
- 12 Kiedy dzieci pójdą do szkoły? Minister mówi, co musi się zdarzyć
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych