• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Rejestr ciąż. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny: to straszak na kobiety najbardziej antyrodzinnego rządu

Autor: oprac. MP • Źródło: Rynek Zdrowia25 listopada 2021 14:03

- Rejestr ciąż może być wykorzystywany jako straszak na kobiety i osoby planujące rodzicielstwo, jako kolejny atrybut władzy w arsenale najbardziej antyrodzinnego rządu w najnowszej historii Polski - pisze Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Rejestr ciąż. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny: to straszak na kobiety najbardziej antyrodzinnego rządu
Tzw. rejestr ciąż budzi sktrajne emocje Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia ws. szczegółowego zakresu danych przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej
  • Od 1 stycznia miałby powstać rejestr ciąż. Pomysł ministra zdrowia Adama Niedzielskiego błyskawicznie wzbudził sporo kontrowersji
  • - Uznajemy pomysł rejestracji ciąży pacjentki w SIM za antykobiecy i antyrodzinny, oraz apelujemy o jak najszybsze usunięcie go z projektu rozporządzenia - pisze Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny o rejestrze ciąż. "Wyrażamy sprzeciw"

- Wyrażamy głęboki i zdecydowany sprzeciw wobec proponowanego w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia obowiązku rejestrowania ciąż pacjentek w krajowym Systemie Informacji Medycznej - systemie, którego administratorem jest sam minister - czytamy w komunikacie Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

To reakcja na przygotowany projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia ws. szczegółowego zakresu danych przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej, w którym zakładane jest wprowadzenie od 1 stycznia rejestru ciąż.

Pomysł ministerstwa błyskawicznie wywołał burzę w środowisku politycznym oraz medycznym. - Kto zainicjował tę zmianę?, Jaki jest jej faktyczny cel?, Czy oni poszaleli? - to jedne z wielu pytań i komentarzy polityków oraz lekarzy. 

Czytaj więcej: MZ chce wprowadzić rejestr ciąż. "Pomysł wzięty żywcem z Opowieści Podręcznej"

Grodzki komentuje rejestr ciąż. "Obecna władza nienawidzi kobiet"

"To jest polityczna hucpa". Minister Zdrowia o kontrowersji wokół rejestru ciąż

W środę, 24 listopada, w sprawie kontrowersji wypowiedział się minister zdrowia Adam Niedzielski. 

- Pomysł ten został w przedziwny sposób zinterpretowany, bo standardem prowadzenia informacji o pacjencie jest zapisywanie informacji dotyczących stanu jego zdrowia - tłumaczył na konferencji Adam Niedzielski.

- Do tej pory Informacja ta była zapisywana na papierze, na tej tradycyjnej karcie pacjenta. W tej chwili przechodzimy do rozwiązań, cyfrowych, które po prostu zapisują dokładnie te same informacje tylko w wersji elektronicznej - wyjaśniał minister. 

Szef resortu wrócił do sprawy także podczas czwartkowej rozmowy w radiu RMF. 

- To jest - nie wiem nawet jak to nazwać - polityczna hucpa, robienie z tego sensacji. Mamy zwykłe przejście z papieru na cyfrowe kartoteki - komentował Niedzielski.

Czytaj więcej: Kontrowersje wokół rejestru ciąż. Niedzielski: Pomysł został w przedziwny sposób zinterpretowany

Adam Niedzielski: Nie ma żadnego rejestru ciąż. Jest digitalizacja

Rejestr ciąż. "To straszak na kobiety najbardziej antyrodzinnego rządu"

Nieco inaczej do sprawy podchodzi Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, nie kryjąc obaw, że nie chodzi tylko o zwykłe przepisywanie danych z tradycyjnej karty pacjenta do systemu.

- Projekt sprawia wrażenie niegroźnego, służącego celom statystycznym lub lepszemu dostępowi do danych medycznych. Nie możemy jednak nie brać pod uwagę okoliczności społecznych i politycznych, które tej propozycji towarzyszą - pisze Federacja.

- Rejestr ciąż może być bowiem wykorzystywany jako straszak na kobiety i osoby planujące rodzicielstwo, jako kolejny atrybut władzy w arsenale najbardziej antyrodzinnego rządu w najnowszej historii Polski - czytamy w komunikacie

Czytaj: Rektorzy uczelni zawodowych apelują do środowiska medycznego: nie szkalujcie nas

Przychodnie. Do zmian w organizacji pracy POZ muszą być przygotowani i lekarze, i pacjenci

"Zamordystyczna kontrola nie stanowi zachęty do podjęcia decyzji o rodzicielstwie"

- Już dziś obserwujemy nieuzasadnione prawnie przypadki poszukiwań kobiet po poronieniach czy domowych aborcjach. Co stanie się więc w sytuacji, w której ciąża pacjentki widnieć będzie w krajowym rejestrze? - pyta Federacja.

- Jak ogromny poziom zastraszenia chcą osiągnąć tym projektem rządzący? I jak głęboką traumę projekt ten zgotuje kobietom po poronieniach, które mogą znaleźć się pod ostrzałem pytań lekarzy i organów ścigania, wezwanych na miejsce bez żadnego uzasadnienia prawnego? - napisano w komunikacie.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości deklaruje chęć podjęcia działań zwiększających dzietność w kraju - nie tędy jednak droga. To nie zamordystyczna kontrola stanowi zachętę do podjęcia decyzji o rodzicielstwie, a zapewnienie stabilnego zatrudnienia, miejsca do życia, godnej płacy, urlopu rodzicielskiego, oraz szeregu innych rozwiązań z zakresu polityki prorodzinnej, z powodzeniem stosowanych w krajach Europy Zachodniej - zakończono.

Czytaj: WP: firma wiceministra sportu miała obiecywać leczenie raka bez dowodów na skuteczność terapii. Polityk zaprzecza

Dlaczego minister nie chce restrykcji? "Ich wprowadzenie w ubiegłym roku nie zahamowało hospitalizacji"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum