Raport: opieka okołoporodowa coraz lepsza, ale wciąż jest dużo do zrobienia

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2018 17:12

Zdecydowana większość rodzących kobiet uważa, że opieka szpitalna na oddziale porodowym i położniczym jest bardzo dobra (36 proc.) i dobra (38 proc.). Ich doświadczenia w tym zakresie są pozytywne. Jednocześnie jednak z wypowiedzi kobiet wynika, że w trakcie większości porodów nadal zdarzają się sytuacje niezgodne z obowiązującymi przepisami, nadużycia a nawet przemoc - opisuje Joanna Pietrusiewicz, prezes Zarządu Fundacji Rodzić po Ludzku.

Fot. Fotolia

Pietrusiewicz podkreśliła, że takie wnioski płyną z najnowszego raportu Fundacji dotyczącego monitoringu oddziałów położniczych pn. "Opieka okołoporodowa w Polsce w świetle doświadczeń kobiet", który został przedstawiony 27 czerwca podczas konferencji prasowej w Warszawie.

W ankiecie wzięło udział 8378 kobiet, które urodziły dzieci w 2017 roku lub w pierwszych dwóch miesiącach roku 2018. Były to pacjentki oddziałów położniczych I, II i III poziomu referencyjności.

Z informacji zebranych do raportu wynika, że ostatnie lata przyniosły wiele pozytywnych zmian. Wśród nich wymienić należy chociażby obecność bliskiej osoby przy porodzie bez konieczności wnoszenia opłat za towarzyszenie rodzącej, zwiększającą się liczbę sal pojedynczych do porodów rodzinnych, większą liczbę kobiet, którym szpital umożliwia picie i jedzenie w trakcie porodu, mniejszy odsetek kobiet z nacięciem krocza, większą aktywność kobiet w trakcie porodu a także zwiększający się odsetek kobiet, które mają zagwarantowaną realizację prawa do dwugodzinnego kontaktu matki z dzieckiem "skóra do skóry" zaraz po narodzinach.

Pomimo tych niewątpliwie pozytywnych zmian autorki raportu zwróciły uwagę na częsty brak respektowania prawa kobiet przez personel medyczny szpitali.

Jak podkreśliła dr n. społ. Antonina Doroszewska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, personelowi Fundacji przy obecnej ocenie sytuacji w placówkach położniczych w Polsce szczególnie zależało na pogłębieniu wiedzy na temat relacji personel medyczny - kobiety.

Niestety płynące stąd wnioski pokazują, że prawa kobiet rodzących na oddziałach położniczych nie tylko, że nie są szanowane, ale również część z nich doświadcza przemocy za zamkniętymi drzwiami oddziałów położniczych, a doświadczenia te pozostawiają trwały ślad w ich ciele i psychice.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum