×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Raport Fundacji Rodzić po Ludzku: kolejka do ginekologa - średnio 4 tygodnie

Autor: dziennik.pl/Rynek Zdrowia13 października 2015 11:15

Raport Fundacji Rodzić po Ludzku wskazuje, że stan opieki nad ciężarnymi w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Przyszłe matki na wizytę u ginekologa muszą czekać kilka miesięcy. Mają problem z dostaniem się do położnej, a pracownicy wielu placówek nie znają przepisów.

Raport Fundacji Rodzić po Ludzku: kolejka do ginekologa - średnio 4 tygodnie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ramach "Monitoringu dostępności do usług ginekologiczno-położniczych" Fundacja Rodzić po Ludzku przeanalizowała blisko 500 placówek medycznych z kontraktami z NFZ. Okazało się, że prawie w 25 proc. z nich czas oczekiwania przekraczał 4 tygodnie. Były i takie, w których pacjentkom wyznaczono datę za... 385 dni (czyli już po porodzie) lub za siedem miesięcy.

Z raportu wynika, że w ok. 40 proc. placówek czas oczekiwania wynosił ok. tygodnia, jednak średnia sięgnęła 18 dni. Wiele zależało od regionu: najgorzej mają mieszkanki z regionu centralnego, gdzie w 30 proc. placówek były zmuszone czekać średnio ponad 4 tygodnie. Co ciekawe, regiony, w których termin był najbardziej odległy, miały zarazem najkrótsze czasy oczekiwania na opiekę prywatną.

Kłopotliwy okazał się także dostęp do położnej. W ponad połowie placówek położniczo-ginekologicznych ich nie było, a osoby rejestrujące nawet nie wiedziały, o co chodzi, kiedy kobieta prosiła o taką wizytę.

Tymczasem zgodnie z przepisami, choć nie ma obowiązku, by położna była w danej placówce, to lekarz prowadzący musi już w piątym miesiącu ciąży skierować ciężarną do położnej.

Więcej: www.dziennik.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum