×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Rak szyjki macicy. Regularne badania profilaktyczne wykrywają chorobę w uleczalnym stadium

Autor: oprac. JKB • Źródło: pacjent.gov.pl, Rynek Zdrowia11 marca 2023 08:00

Rak szyjki macicy dotyka nawet 10 proc. kobiet, ale dzięki regularnie wykonywanej cytologii można szybko wykryć ewentualne zmiany i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Rak szyjki macicy. Regularne badania profilaktyczne wykrywają chorobę w uleczalnym stadium
Cytologia wykonywana regularnie pozwala na wczesne wykrycie zmian. Fot. Shutterstock
  • Zarażenie wirusem HPV przyczynia się do rozwoju raka szyjki macicy, ale wszelkie zmiany można wykryć nawet we wczesnym etapie
  • Regularna cytologia pozwala na sprawdzenie ewentualnych zmian zachodzących w macicy – na badanie nie jest wymagane skierowanie i może być wykonane przez ginekologa lub położną
  • Istnieje program profilaktyczny skierowany do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ostatnich 3 latach nie miały wykonanego badania cytologicznego

Rak szyjki macicy. Niepokojące statystyki

Jak przypomina portal pacjent.gov.pl, rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Jednak wykryty na wczesnym etapie jest wyleczalny praktyczni w 99 proc. przypadków. Z kolei niewykryty i nieleczony może doprowadzić do śmierci – dlatego tak istotne jest, aby każda kobieta po 25 roku życia regularnie wykonywała profilaktyczną cytologię.

Wspominany rak jest szóstym co częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce, bowiem stanowi ponad 10 proc. nowotworów u kobiet. Z bilansu wynika też, że rocznie jest wykrywany i blisko 3 tysięcy kobiet, a 1,7 tys. z nich z jego powodu umiera.

Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym – uleczalnym – stadium choroby. Badania dowodzą, że 1,5- 2 proc. rozmazów cytologicznych jest nieprawidłowych i wymaga dalszej diagnostyki – wyjaśnia pacjent.gov.pl.

Czym jest badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne, częściej nazywane po prostu cytologią, polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Do badania używany jest jednorazowy sprzęt, czyli wziernik ginekologiczny i szczoteczka. Lekarz/położna wprowadza wziernik i szczoteczkę do pochwy, aby pobrać wymaz, a następnie nakłada go na przygotowane szkiełko i oddaje do oceny laboratoryjnej.

Warto pamiętać, że nie jest wymagane skierowanie na cytologię i może być wykonana podczas wizyty ginekologicznej przez lekarza albo położną.

Program profilaktyczny raka szyjki macicy

Program profilaktyczny raka szyjki macicy jest skierowany do kobiet, które:

  • są w wieku 25-59 lat,
  • w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego.

Celem programu jest:

  • zmniejszenie wskaźnika umieralności kobiet na raka szyjki macicy do poziomu osiągniętego w krajach Unii Europejskiej,
  • zwiększenie wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy i wprowadzenie na terenie całego kraju jednolitego modelu postępowania diagnostycznego.

Program zaś jest realizowany w:

  • każdej poradnia położniczo-ginekologicznej, która ma podpisaną umowę z NFZ.
  • wybranych poradniach POZ, które podpisały umowę na świadczenia położnej POZ w Programie profilaktyki raka szyjki macicy (lista placówek jest dostępna na stronie NFZ poświęconej programom profilaktycznym).

Jak przygotować się do badania?

Wytyczne dotyczące cytologii są jasne – pacjentka nie może przyjść na badanie w trakcie trwania miesiączki. Inne wskazówki dotyczące badania:

  • najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,
  • co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych,
  • od ostatniego badania ginekologicznego / USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum