• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

RPO ponownie o standardach opieki okołoporodowej

Autor: RPO/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2017 11:36

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia i konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii z prośbą o ustosunkowanie się do kwestii dotyczących realizacji w kraju standardów opieki okołoporodowej.

RPO ponownie o standardach opieki okołoporodowej
Realizacja standardów opieki okołoporodowej nie przynosi spodziewanych efektów. Fot. Fotolia

Jak przekonuje RPO, z informacji napływających do jego biura wynika, że w kraju jest problem z realizacją standardów. Rzecznik wskazuje, że także informacje przedstawione przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz opublikowane przez Najwyższą Izbę Kontroli wyniki kontroli funkcjonowania opieki okołoporodowej na oddziałach położniczych potwierdzają, że standardy nie są przestrzegane.

Wiedza o istnieniu standardów bywa znikoma zarówno wśród samych pacjentek, jak i personelu medycznego.

Jak wskazuje RPO nieprawidłowości występują np. w procesie dokumentowania przeprowadzanych czynności medycznych, mimo iż rzetelnie sporządzona dokumentacja medyczna jest m.in. podstawą do późniejszej oceny prawidłowości i jakości udzielonych świadczeń zdrowotnych.

Odnotowuje się częste przypadki udzielania świadczeń zdrowotnych kobietom rodzącym w warunkach naruszających ich poczucie godności i intymności. Jednocześnie zauważa się zjawisko rosnącej medykalizacji porodu fizjologicznego: w wielu przypadkach przeprowadza się zabiegi, które personel medyczny traktuje jak stały element porodu fizjologicznego, bez względu, czy istnieje potrzeba ich zastosowania, czy nie.

Realizacja standardów opieki okołoporodowej nie przynosi spodziewanych efektów w zakresie respektowania przygotowanego planu porodu oraz w aspekcie propagowania naturalnego karmienia noworodków i niemowląt.

Więcej: www.rpo.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum