• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

RPD: wcześniaki potrzebują specjalnego programu kompleksowej opieki zdrowotnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2020 11:35

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do ministra zdrowia o wprowadzenie specjalnego programu, w ramach którego wcześniaki przez pierwsze 3 lata życia miałyby zapewnione kompleksowe badania, konsultacje i leczenie - poinformowało w środę PAP biuro RPD.

RPD: wcześniaki potrzebują specjalnego programu kompleksowej opieki zdrowotnej
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak czytamy w opinii RPD przesłanej PAP, obecne rozwiązania służące wcześniakom jak programy profilaktyki zakażeń wirusem RS (prowadzącym do groźnych infekcji układu oddechowego) czy opieki medycznej nad matką i jej nowo narodzonym dzieckiem są cenne, ale niewystarczające w kontekście wszystkich potrzeb zdrowotnych dzieci urodzonych przedwcześnie.

- Dzieci przedwcześnie urodzone wymagają zapewnienia im szybkiego dostępu do niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej, by dać im szansę na lepszy rozwój i niwelowanie ryzyk zdrowotnych wynikających z czasu ich urodzenia - napisał RPD Mikołaj Pawlak do ministra Adama Niedzielskiego.

W komunikacie RPD zwrócono uwagę na to, że rodzące się za wcześnie maluchy są narażone na choroby, które bez szybkiej diagnozy i odpowiedniego leczenia stają się skrajnie niebezpieczne. Odpowiedni rozwój wcześniakom ma zapewnić tylko skoordynowana opieka zdrowotna. Dlatego Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Ministra Zdrowia o wprowadzenie specjalnego programu, w ramach którego takie dzieci przez pierwsze 3 lata życia miałyby zapewnione kompleksowe badania, konsultacje i leczenie.

- Obecnie rodzice noworodków przedwcześnie urodzonych po wypisie dziecka ze szpitala muszą jednocześnie korzystać ze specjalistycznej opieki zdrowotnej dla ich dzieci sprawowanej przez lekarzy wielu różnych specjalizacji. Nie wszyscy rodzice są w stanie sprawnie i szybko zorganizować kompleksową opiekę nad noworodkiem - stwierdza Rzecznik i dodaje, że czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty nie należy do najkrótszych, a trwający stan epidemii koronawirusa tylko pogarsza sytuację.

W komunikacie RPD przypomniano, że według definicji Światowej Organizacji Zdrowia za noworodka przedwcześnie urodzonego uważa się dziecko urodzone po ukończeniu 22. a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2019 r. odnotowano w Polsce: 7 urodzeń poniżej 22. tygodnia ciąży, 1236 poniżej 28. tygodnia oraz 2505 urodzeń między 28. a 31. tygodniem ciąży.

Szymon Zdziebłowski (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum