Program in vitro na Mazowszu - skorzysta około 440 par

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 września 2019 19:55

Zarząd województwa mazowieckiego zatwierdził wybór podmiotów, które będą realizować program in vitro. Ze wsparcia samorządu województwa mazowieckiego skorzysta 440 par. W sumie władze Mazowsza przeznaczyły na ten cel blisko 6,7 mln zł.

Przewidywana wysokość dofinansowania, na które może liczyć para, będzie się wahać w przedziale od 5,2-15,6 tys. zł. Fot. archiwum

- Mamy świadomość, że część par ze względów światopoglądowych nie może skorzystać z metody zapłodnienia pozaustrojowego, ale uważamy że powinna być do niej dostępność. Liczymy, że dzięki niej ujrzymy wiele szczęśliwych rodzin i w ten sposób przyczynimy się do walki z niżem demograficznym. Jednocześnie nie chcemy opowiadać się po stronie zwolenników czy przeciwników, zostawiamy to tym, którzy z tej metody chcą skorzystać - powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

W konkursie na wykonawcę "Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego" złożono 10 ofert. Po przeprowadzeniu oceny formalnej i merytorycznej komisja ostateczne wybrała trzech wykonawców, w tym dwóch z Warszawy - Medi Partner i Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. i jednego z Płocka - Gravida Sp. z o.o.

Pieniądze przeznaczone przez samorząd województwa pozwolą na przeprowadzenie 1322 procedur zapłodnienia pozaustrojowego, które obejmą ok. 440 par z Mazowieckiego, przy założeniu, że jedna para skorzysta z trzech procedur. Przeprowadzonych zostanie również 20 procedur mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym. Jest to informacja dla kobiet, które z powodu choroby nowotworowej lub innej choroby uszkadzającej płodność będą musiały poddać się leczeniu niekorzystnie wpływającemu na ich płodność.

Przewidywana wysokość dofinansowania, na które może liczyć para, będzie się wahać w przedziale od 5,2-15,6 tys. zł. Wsparcie dotyczyłoby trzech prób przeprowadzenia procedury. Ponadto każdej uczestniczce w ramach programu przed leczeniem gonadotoksycznym zostanie zrefundowana procedura mrożenia komórek jajowych, maksymalnie do kwoty 2,8 tys. zł.

- Jestem optymistą i mam nadzieję, że parom wcześniej niż za trzecim razem uda się skorzystać z tej usługi medycznej. Być może będziemy mieli więcej niż 420 dzieci, może nawet 1000. Na pewno ta metoda leczenia pozaustrojowego jest bardziej skuteczna i uznana niż poprzednie metody, które realizowaliśmy, m.in metoda wspomagania prokreacji - podkreślił z-ca dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM w Warszawie Janusz Sobolewski.

Program skierowany jest do mieszkańców województwa (osoby fizyczne mieszkające w woj. mazowieckim w rozumieniu Kodeksu cywilnego od 12 miesięcy w chwili aplikowania do programu). Ponadto osoby (pary), które chcą wziąć udział w programie powinny m.in. mieć powyżej 20 lat oraz stwierdzoną i potwierdzoną dokumentacją medyczną bezwzględną przyczynę niepłodności wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.

Z kolei kobiety zgłaszające się do programu w celu zamrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadoksycznym powinny mieć stwierdzoną i potwierdzoną dokumentacją medyczną chorobę nowotworową lub inną chorobę, której leczenie wymaga terapii gonadotoksycznej. W programie nie określono dla tej procedury dolnej ani górnej granicy wieku, gdyż o kwalifikacji do programu będzie ostatecznie decydował lekarz, kierując się wskazaniami medycznymi.

- Bardzo cieszymy się, że nasz program leczenia metodą in vitro jest odpowiedzią na potrzeby mieszkanek i mieszkańców Mazowsza. Jest to wielka radość, że tym programem możemy dać szczęście rodzinom, które pragną dziecka. Chcemy dać tym programem wsparcie i pokazać, jak ważna jest dla nas rodzina - podsumowała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Program samorządu województwa będzie realizowany w latach 2019-2022. To inicjatywa, dzięki której mieszkańcy woj. mazowieckiego zyskają większy dostęp do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności. Na realizację programu w budżecie Mazowsza zarezerwowano prawie 6,7 mln zł. 

PAP - Nikola Budzińska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum