• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Prof. Skrzypulec- Plinta: zgubiliśmy kobietę - pacjentkę. Efektem są jej problemy z alkoholem

Paulina Gumowska odpowiada za rozwój treści segmentu zdrowie w Grupie PTWP, w tym serwisu rynekzdrowia.pl i magazynu Rynek Zdrowia, których jest redaktor naczelną. Przed dołączeniem do Grupy PTWP, przez blisko dziewięć lat związana była z Wirtualną Polską. Ostatnio była redaktor naczelną obszaru lifestyle i zdrowie, m.in. WP Kobiety i portalu WP abcZdrowie. Wcześniej była zastępcą redaktora naczelnego WP oraz wiceszefową Strony Głównej i Newsroomu, a także wydawcą i redaktorem. Autor: Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia   • 15 lutego 2022 11:39

Mamy dziś problem z pacjentkami, które zostawione same sobie szukają rozwiązania problemów w alkoholu. W ostatnim czasie, gdzieś nam zginęły w systemie - mówi prof. Violetta Skrzypulec - Plinta, podkreślając, że musimy się na nowo zająć kobietami - pacjentkami.

Prof. Skrzypulec- Plinta: zgubiliśmy kobietę - pacjentkę. Efektem są jej problemy z alkoholem
Prof. Violetta Skrzypulec - Plinta jest specjalistą ginekologiem-położnikiem. Fot. PTWP
  • Prof. Violetta Skrzypulec - Plinta jest specjalistą ginekologiem-położnikiem, endokrynologiem i seksuologiem oraz pracownikiem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. 
  • Członkini Rady Programowej VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbędzie się 3 i 4 marca, wskazywała na problemy, z którymi dziś mierzą się polskie pacjentki.
  • Jej zdaniem, w ostatnich miesiącach, pogłębiającym się problemem jest alkoholizm wśród kobiet. - W systemie zgubiła nam się kobieta - pacjentka, a konsekwencją jest picie - podkreślała prof. Skrzypulec- Plinta.

Prof. Violetta Skrzypulec - Plinta: musimy na nowo zająć się kobietami

Prof. Violetta Skrzypulec - Plinta mówiąc o tematach, z którymi powinniśmy się zmierzyć wymieniła jest m.in. prowadzenie ciąży pacjentek niezaszczepionych i konsekwencje dla nich i dla ich dzieci, referencyjność szpitali położniczych, oraz problemy w onkologii. Mówiąc o kobiecie - pacjentce, ekspertka podkreślała, że w ostatnim czasie, gdzieś zginęła w systemie. 

-  Mówimy o kobiecie, która stara się sama sobie pomóc i niestety pije. I o tym musimy rozmawiać: dlaczego młode kobiety piją? Czy można uciec od tego zagrożenia? Jakie są konsekwencje picia tzw. małpek w miejscach pracy? Wiem z niedawnych rozmów, że kolejki do miejsc, w których można prowadzić procedury detoksykacji alkoholowej są olbrzymie, parotygodniowe, a w niektórych miejscach paromiesięczne. Czyli nawet jeżeli kobieta zdecyduje się na leczenie to wcale nie jest to proste, by z takiego leczenia skorzystać - wskazuje prof. Skrzypulec- Plinta. 

Jak powinna wyglądać opieka nad pacjentkami, które kończą 18 lat? 

Zdaniem ginekolożki osobnej dyskusji wymaga też podejście do pacjentek, które kończą 18 lat. - Wychodzą z pediatrii i przechodzą do ginekologii. Trafiają do nas z różnymi zaburzeniami genetycznymi, muszą brać terapię hormonalną i czekają rok w kolejce do poradni endokrynologicznej, żeby przejął je lekarz. Musimy zastanowić się jak ten system powinien działać, bo dziś on nie działa. Pacjentka ma 18 lat, a my jej mówimy: dziękujemy, skończyliśmy leczenie, pytanie co dalej? - dodaje prof. Skrzypulec- Plinta. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum