• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Prof. Pyrć: szczepienie przeciw Covid-19 nie wiąże się z ryzykiem zaburzeń ciąży i porodu

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia22 sierpnia 2022 14:30

Wbrew pojawiającym się plotkom szczepienie przeciw Covid-19 kobiet w ciąży nie wiąże się z ryzykiem zaburzeń ciąży i porodu – zapewnia wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Powołuje się na najnowsze badania, opublikowane przez „British Medical Journal”.

Prof. Pyrć: szczepienie przeciw Covid-19 nie wiąże się z ryzykiem zaburzeń ciąży i porodu
Szczepienie kobiet ciężarnych nie wiąże się z ryzykiem zaburzeń ciąży i porodu - wykazują badania. Fot. Shutterstock
  • Szczepić czy nie szczepić przeciwko Covid-19 kobiety w ciąży? To pytanie nadal budzi wiele kontrowersji
  • Jak przekonuje prof. Krzysztof Pyrć, szczepienie przeciw Covid-19 w ciąży nie wiąże się z ryzykiem zaburzeń ciąży i porodu
  • Prof. Deshayne B. Fell z Cildren's Hospital of Easters Ontario Uniwersytetu w Ottawie w Kanadzie wyjaśnia, że szczepienie przeciwko Covid-19 w czasie ciąży nie zwiększa ryzyka przedwczesnego porodu ani poronienia – na co wskazują badania przeprowadzone na grupie 85 162 dzieci i 43 099 zaszczepionych matek, które je urodziły
  • Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zwiększa natomiast ryzyko hospitalizacji, pobytu na oddziale intensywnej terapii oraz zgonu a także zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, zaburzeń ciąży oraz poronienia

Kontrowersje wokół szczepienia kobiet w ciąży

Szczepienie przeciwko Covid-19 wśród kobiet w ciąży wywołuje szczególnie dużo kontrowersji, choć badania kliniczne przekonywały, że jest ono u nich bezpieczne. Dlatego szczepienia te dopuszczono do użycia w USA i Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, również w tej grupie kobiet. Nadal jednak pojawiają się nieporozumienia w tej sprawie.

"Wbrew pojawiającym się plotkom szczepienie przeciw Covid-19 w ciąży nie wiąże się z ryzykiem zaburzeń ciąży i porodu" - przekonuje na Twitterze prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Specjalista powołuje się na badania międzynarodowej grupy badaczy, opublikowane przez "British Medical Journal", którymi objęto 85 162 dzieci.

43 099 matek, które je urodziły, zaszczepiono przeciwko Covid-19 w czasie ciąży przynajmniej jedną dawką (w okresie od 1 maja do 31 grudnia 2021 r.). 99,7 proc. z nich (42 979) otrzymało preparat wytwarzany w technologii mRNA.

Groźne zakażenie wirusem Sars-CoV-2 dla ciężarnych

Główna autorka badania prof. Deshayne B. Fell z Cildren's Hospital of Easters Ontario Uniwersytetu w Ottawie w Kanadzie wyjaśnia, że szczepienie przeciwko Covid-19 w czasie ciąży nie zwiększa ryzyka przedwczesnego porodu ani poronienia. Odsetek przedwczesnych porodów w grupie kobiet w ciąży - zaszczepionych i niezaszczepionych - był niemal taki sam i wyniósł odpowiednio 6,5 proc. i 6,9 proc.

Autorzy badania, wśród których są specjaliści z Kanady, USA i Norwegii, zaznaczają, że dla kobiet w ciąży groźne jest zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Zwiększa ono ryzyko hospitalizacji, pobytu na oddziale intensywnej terapii oraz zgonu. Oprócz tego infekcja ta zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, zaburzeń ciąży oraz poronienia. To zatem nie szczepienie w czasie ciąży stwarza ryzyko zdrowotne, lecz jego zaniechanie.

Wskazują na to dwa inne wcześniejsze badania, przypominane przez BMJ. Jedno z nich dotyczyło wykonywania szczepień przeciwko Covid-19 we wczesnym okresie ciąży. Nie wykazało ono większego ryzyka spontanicznego poronienia.

Autorzy najnowszego badania twierdzą, że ich wcześniejsze badania dotyczyły też szczepień w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Te obserwacje również nie wykazały większego ryzyka zaburzeń, takich jak krwotok poporodowy, albo niska ocena noworodka w skali Apgar (oceniająca oddech dziecka, pracę serca, napięcie mięśniowe i zabarwienie skóry).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum