• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Prof. Mariusz Zimmer o aborcji: w kraju istnieją już porodówki hospicyjne; dotąd decydowała kobieta

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 października 2020 13:08

Prof. Mariusz Zimmer, szef kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, na antenie TVN24 powiedział, że w kraju istnieją już oddziały przyjmujące porody hospicyjne. Dotąd kwestia urodzenia dziecka z wadami letalnymi pozostawała kwestią wyboru kobiety.

Prof. Mariusz Zimmer o aborcji: w kraju istnieją już porodówki hospicyjne; dotąd decydowała kobieta
W szpitalach w dużych miastach istnieją tzw. porodówki hospicyjne. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

 Zgodnie z czwartkowym (z 22 października) orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego wady letalne nie będą jednak już podstawą do dokonania legalnej aborcji. Przypomnijmy, że Trybunał uznał, iż przepisy umożliwiające usuwanie ciąży z powodu wad płodu są niezgodne z Konstytucją.

Jak mówił prof. Zimmer, w szpitalach w dużych miastach, np. w USK we Wrocławiu, istnieją tzw. porodówki hospicyjne, które dają pacjentkom prawo wyboru. Kobiety, które decydują się urodzić dziecko z wadami letalnymi, mogą liczyć na wsparcie nie tylko medyczne, ale też psychologiczne czy wyznaniowe. Pacjentki mają czas do namysłu i podjęcia odpowiedniej i - co kluczowe w medycynie - świadomej decyzji.

Jak poinformowała rzeczniczka USK we Wrocławiu Monika Kowalska - na razie porodówka hospicyjna funkcjonuje zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, które pozwala na wykonanie aborcji z powodu ciężkich wad płodu. Takie postępowanie nie będzie już możliwe po opublikowaniu orzeczenia TK.

Więcej: wrocław.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum