Prof. Krzysztof Preis: każda kobieta powinna przejść badania prenatalne

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek ZDrowia • • 10 lipca 2014 09:53

Zdaniem prof. Krzysztofa Preisa, kierownika Katedry Perinatologii i Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jednym z ustawowych wskazań do legalnego przerwania ciąży jest "ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu", w której to formule mieści się także zespół Downa, wykryty podczas badań prenatalnych.

W rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim prof. Preis podkreśla, że ustawa nie precyzuje, jak ciężkie powinno być uszkodzenie płodu. Niekoniecznie musi to być wada śmiertelna.

Każda kobieta w ciąży powinna przejść całkowicie bezpieczne nieinwazyjne badania prenatalne (USG i badania biochemiczne), które nie tylko pozwalają wykluczyć uszkodzenie płodu, ale równocześnie także dają szansę na podjęcie leczenia jeszcze przed urodzeniem dziecka.

Zdaniem profesora w praktyce takie badania jednak to tylko teoria. Jednak gdyby po przyjściu na świat dziecka z poważnym uszkodzeniem okazało się, że takich badań w ciąży nie wykonano, trzeba byłoby potraktować to jako poważny błąd w sztuce medycznej.

Podstawą do wystawienia skierowania przez lekarza do badań inwazyjnych jest występowanie u kobiety obciążenia genetycznego, pojawienie się problemów z ciążą w przeszłości, występowanie nawracających poronień, istnieje ryzyko związane z wiekiem matki lub istnieje podejrzenie zmian strukturalnych płodu.

Jak przekonuje prof. Preis ryzyko badań inwazyjnych dla zagrożenia ciąży jest minimalne i nie przekracza 0,5 proc. Rocznie o ciężkiej i nieodwracalnej wadzie genetycznej płodu dowiaduje się w województwie pomorskim nie więcej niż kilkanaście kobiet, co stanowi nikły procent wśród wszystkich badanych ciąż.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum