• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Prof. Gaciong odpowiada RPP: dostępność do świadczeń położniczych jest zapewniona

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP13 października 2022 15:44

Dostępność do świadczeń położniczych i perinatologicznych w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest zapewniona. Trwa rekrutacja nowych pracowników do kliniki – przekazał rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong.

Prof. Gaciong odpowiada RPP: dostępność do świadczeń położniczych jest zapewniona
Rektor WUM prof. Ryszard Gaciong uspokaja Rzecznika Praw Pacjenta. Fot. PAP/Leszek Szymański
  • 1 października nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii. Prof. Mirosława Wielgosia zastąpił prof. Artur Ludwin
  • Przeciwko tej zmianie protestowali pracownicy kliniki, środowisko położników, organizacje pacjenckie. Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się z prośbą do uczelni o wyjaśnienie sytuacji
  • Do pisma Rzecznika Praw Pacjenta właśnie odniósł się rektor WUM prof. Ryszard Gaciong

Zmiana szefa katedry. Rektor odpowiada RPO

- Uprzejmie informuję, że w sposób ciągły zapewniamy dostępność do świadczeń położniczych i perinatologicznych w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka. Jakość świadczeń w zakresie perinatologii jest na stałym, dobrym poziomie - wskazał prof. Gaciong.

W swojej odpowiedzi zapewnił, że "pełen zakres diagnostyki prenatalnej jest stale dostępny i będzie dodatkowo rozszerzany m.in. o badania wolnego płodowego DNA (cffDNA)".

Rektor poinformował, że trwa rekrutacja nowych pracowników kliniki, w tym specjalistów z dziedziny diagnostyki prenatalnej i terapii płodu.

Prof. Gaciong podał też, że w pierwszym tygodniu pracy pod nowym kierownictwem rozszerzono spektrum zabiegów ginekologicznych i wprowadzono zabiegi histeroskopowe najnowszą metodą waginoskopową.

- Nie obserwuje się ryzyka zmniejszenia dostępności świadczeń medycznych na oddziałach Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. Oddział Neonatologiczny oferuje opiekę medyczną na najwyższym poziomie, jak miało to miejsce do tej pory - stwierdził rektor WUM.

Z końcem września skończyła się kadencja dotychczasowego kierownika I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii prof. Mirosława Wielgosia, zastąpił go prof. Artur Ludwin. Media informowały, że kilkunastu pracowników katedry i kliniki złożyło wypowiedzenia lub nie zamierza przedłużyć umów. 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum