Prof. Bogdan Chazan zrezygnował z funkcji konsultanta wojewódzkiego

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2020 07:52

Dotychczasowy konsultant wojewódzki w dz. ginekologii i położnictwa prof. Bogdan Chazan zrezygnował z tej funkcji. Zastąpił go prof. Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

W ocenie prof. Rokity największe wyzwania dla współczesnej ginekologii wiążą się z leczeniem chorób nowotworowych u kobiet w wieku prokreacyjnym oraz poprawą opieki neonatologicznej. Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

Jak podaje Gazeta Wyborcza, rezygnacja prof. Bogdana Chazana nastąpiła pod koniec 2019 r.

Prof. Wojciech Rokita mianowany teraz przez wojewodę na stanowisko wojewódzkiego konsultanta w dz. ginekologii i położnictwa był nim już wcześniej - w latach 2012-2017. Z funkcji zrezygnował z przyczyn osobistych. Podczas jego kilkuletniej kadencji na stanowisku konsultanta w regionie odnotowano znaczący spadek umieralności okołoporodowej noworodków, choć wcześniej woj. świętokrzyskie te wskaźniki miało jedne z najgorszych w kraju.

Dla poprawy umieralności okołoporodowej w woj. świętokrzyskim znaczenie miały inwestycje w sprzęt, stworzenie drugiego oddziału położniczego o trzecim stopniu referencyjności, a także wprowadzenie procedur, dzięki czemu wcześniaki rodzą się tylko w najlepszych ośrodkach.

W ocenie prof. Rokity największe wyzwania dla współczesnej ginekologii wiążą się z leczeniem chorób nowotworowych u kobiet w wieku prokreacyjnym oraz poprawą opieki neonatologicznej. Specjalista zauważał ponadto, że problemem jest rosnąca liczba cesarskich cięć. Przestrzegał, że podczas "cesarki" kobiety umierają dziesięć razy częściej niż przy porodzie drogami natury.

Prof. Bogdan Chazan jest znanym obrońcą życia, przeciwnikiem aborcji. Podczas pełnienia funkcji konsultanta wojewódzkiego nie przeprowadzał kontrowersyjnych kontroli, nie narzucał również lekarzom swojego zdania - podaje GW.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum