• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Problem z badaniami prenatalnymi w Lubuskiem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2019 13:33

Przez kilka lat kobiety mogły wykonać bezpłatne badania prenatalne w sześciu placówkach w Lubuskiem. Od maja NFZ skrócił listę partnerów jedynie do dwóch. Badań nie zrobimy ani w zielonogórskim, ani nowosolskim szpitalu. Fundusz zapewnia, że uzupełni konkurs.

Problem z badaniami prenatalnymi w Lubuskiem
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dzięki badaniom prenatalnym można ocenić, czy płód rozwija się prawidłowo, nie jest obciążony wadą genetyczną. W najgorszych przypadkach ocena daje prawo matce do terminacji ciąży. Program bezpłatnych badań prenatalnych refundowany przez NFZ należy się wszystkim kobietom, które ukończyły 35. rok życia lub w ich poprzedniej ciąży albo rodzinie wystąpiły aberracje chromosomowe płodu. Na badania mógł także kierować ginekolog prowadzący ciążę, który podczas badania USG dostrzegł coś niepokojącego.

I choć w Polsce rośnie wiek przyszłych mam, a więc także ryzyko wad genetycznych, lubuski NFZ ograniczył dostęp do badań. Bo? Nie podpisał umów ze wszystkimi placówkami, które zapewniały opiekę ciężarnym przez ostatnie pięć lat. Od 1 maja badania można wykonać jedynie w gorzowskim szpitalu i nowosolskim Centrum Medycznym Perinatea (ma także filię w Zielonej Górze).

Dr Jarosław Rut, ginekolog z placówki Ruta, wylicza, że NFZ, rozstrzygając konkurs, wykorzystał tylko 69 proc. przeznaczonej puli pieniędzy.

Kontraktu nie otrzymały także szpitale w Zielonej Górze, Nowej Soli, poradnia w Świebodzinie. Zielonogórska lecznica potrafiła przebadać rocznie blisko 800 kobiet.

Lubuski NFZ uważa, że świadczenia w zakresie badań prenatalnych na terenie województwa są mimo wszystko zabezpieczone. Odrzucenie pozostałych ofert tłumaczy tym, że nie spełniały wymogów formalnoprawnych. - Rozważamy ogłoszenie uzupełniających postępowań konkursowych w tym zakresie - zapowiada Joanna Branicka z LOW NFZ.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum