• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Prezes PTG pisze list do Radziwiłła. "Głębokie zaniepokojenie" cięciami w ginekologii i położnictwie

Autor: PTG/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2017 13:06

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne jest zaniepokojone planami zredukowania finansowania procedur ginekologicznych i położniczych i apeluje, by utrzymać obecnie obowiązujące standardy opieki. Budząca sprzeciw propozycja pojawiła się w raporcie Agencji Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Prezes PTG pisze list do Radziwiłła. "Głębokie zaniepokojenie" cięciami w ginekologii i położnictwie
Apel PTG, podpisany przez prezesa towarzystwa, prof. Mirosława Wielgosia, został w marcu skierowany do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Fot. Archiwum

Apel PTG, podpisany przez prezesa towarzystwa, prof. Mirosława Wielgosia, został w marcu skierowany do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, ale trafił również do p.o. prezesa NFZ Andrzeja Jacyny, szefa Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji Wojciecha Matusewicza, przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Bartosza Arłukowicza oraz do krajowego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii, prof. Stanisława Radowickiego.

„Szczególny niepokój środowiska lekarskiego wywołała perspektywa ograniczenia finansowania ośrodków o najwyższym, trzecim stopniu referencyjności” - czytamy w piśmie.

Prof. Mirosław Wielgoś przypomina, że dzięki wprowadzeniu trójstopniowego podziału opieki perinatalnej w Polsce znacznie zmalały wskaźniki śmiertelności okołoporodowej noworodków, a zagrożone cięciami ośrodki o trzecim, najwyższym poziomie retencyjności, pełnią opiekę nad najcięższymi przypadkami, ciążami patologicznymi, wobec czego nie powinny mieć ograniczanych środków finansowych.

W opinii członków PTG oszczędności w ginekologii i położnictwie, zredukowanie finansowania najważniejszych ośrodków w opiece perinatalnej może spowodować spadek jej jakości i doprowadzić do dramatów - śmierci wielu kobiet i dzieci.

Ginekolodzy zwracają uwagę, że ewentualna obniżka wycen świadczeń w tym obszarze medycyny może kolidować z polityką rządu, którego jednym z priorytetów jest wparcie polskich rodzin.

Jak przypomina PTG, ustawa „Za życiem” szczególną opieką otacza kobiety w ciążach powikłanych oraz dzieci upośledzone, nieuleczalnie chore, w stanach zagrożenia życia, które są konsekwencją trudnego porodu lub powstały w okresie prenatalnym.

Prof. Wielgoś apeluje do ministra zdrowia, o "utrzymanie obowiązujących standardów opieki zdrowotnej w dziedzinie położnictwa i ginekologii", a tym samym przeznaczanie na te dziedziny medycyny odpowiednich środków finansowych.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum