Poznański szpital oferuje perinatalną opiekę paliatywną. Dlaczego odzew jest niewielki?
Osiem pacjentek zgłosiło się, by skorzystać z perinatalnej opieki paliatywnej w szpitalu klinicznym przy Polnej w Poznaniu. Ostatecznie zdecydowały się na nią dwie.

- Perinatalna opieka paliatywna obejmuje rodziców oraz dziecko w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu
- Ze świadczeń perinatalnej opieki paliatywnej można skorzystać w 16 ośrodkach w całej Polsce
Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny w Poznaniu to jedyny w Wielkopolsce ośrodek, który zapewnia perinatalną opiekę paliatywną ciężarnym po rozpoznaniu ciężkiej wady u płodu lub ciężkiej, nieuleczalnej choroby u noworodka.
Poznański ośrodek realizuje perinatalną opiekę paliatywną od 2019 r. Jak wylicza Gazeta Wyborcza, w tym samym roku w jednostce urodziło się 40 dzieci z wadami letalnymi. W tym samym roku lekarze przeprowadzili 88 indukcji poronienia, czyli aborcji ze wskazań medycznych. W 2020 r. - dzieci z wadami było 28, a aborcji - 55. Jednak pacjentek hospicjum perinatalnego było niewiele.
NFZ podaje, że w trzech miesiącach 2019 r. nie rozliczono żadnego świadczenia w tym zakresie, a w 2020 r. z perinatalnej opieki paliatywnej chciało skorzystać osiem pacjentek, ale ostatecznie zdecydowały się dwie.
Przedstawiciel dyrekcji szpitala przy Polnej wskazuje dwa powody: znikome zainteresowanie świadczeniem oraz brak skierowań na taką opiekę od ginekologów i położników działających w regionie. Wszystkie skierowania pochodziły z szpitala klinicznego.
Perinatalna opieka paliatywna to świadczenia przeznaczone dla rodziców oraz dziecka, w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - podaje Fundusz.
Na czym polega perinatalna opieka paliatywna?
Perinatalna opieka paliatywna obejmuje bezpłatne porady i konsultacje lekarza i psychologa, od momentu stwierdzenia u dziecka nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, do 28. dni od urodzenia dziecka. Po 28 dniach opieki perinatalnej jest możliwość kontynuowania opieki w hospicjum domowym albo w hospicjum stacjonarnym.
Z perinatalnej opieki paliatywnej, czyli tzw. hospicjum perinatalnego można skorzystać w Fundacji ‘’Pomóż mi’’ w Białymstoku, Zespole Opieki Paliatywnej ‘’Palium’’ w Częstochowie, Hospicjum Pomorze Dzieciom w Gdańsku, Hospicyjnym ZOZ w Gdyni, Szpitalu Bonifratrów w Katowicach, Krakowskim Hospicjum dla Dzieci ks. Tischnera, Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, Fundacja Gajusz w Łodzi, Hospicjum Domowym Caritas w Olsztynie, Domowym Hospicjum dla Dzieci w Opolu, Ginekologiczno-Położniczy Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu, Podkarpackim Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie, Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach, Warszawskim Hospicjum dla Dzieci, Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci oraz Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska ‘’Formuła dobra’’ we Wrocławiu.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)