Poznański szpital oferuje perinatalną opiekę paliatywną. Dlaczego odzew jest niewielki?

Autor: KG/Gazeta Wyborcza • • 09 marca 2021 12:12

Osiem pacjentek zgłosiło się, by skorzystać z perinatalnej opieki paliatywnej w szpitalu klinicznym przy Polnej w Poznaniu. Ostatecznie zdecydowały się na nią dwie.

Poznański szpital oferuje perinatalną opiekę paliatywną. Dlaczego odzew jest niewielki?
Perinatalna opieka paliatywna obejmuje bezpłatne porady oraz konsultacje lekarza i psychologa. Fot. Shutterstock
  • Perinatalna opieka paliatywna obejmuje rodziców oraz dziecko w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu
  • Ze świadczeń perinatalnej opieki paliatywnej można skorzystać w 16 ośrodkach w całej Polsce

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny w Poznaniu to jedyny w Wielkopolsce ośrodek, który zapewnia perinatalną opiekę paliatywną ciężarnym po rozpoznaniu ciężkiej wady u płodu lub ciężkiej, nieuleczalnej choroby u noworodka.

Poznański ośrodek realizuje perinatalną opiekę paliatywną od 2019 r. Jak wylicza Gazeta Wyborcza, w tym samym roku w jednostce urodziło się 40 dzieci z wadami letalnymi. W tym samym roku lekarze przeprowadzili 88 indukcji poronienia, czyli aborcji ze wskazań medycznych. W 2020 r. - dzieci z wadami było 28, a aborcji -  55. Jednak pacjentek hospicjum perinatalnego było niewiele.

NFZ podaje, że w trzech miesiącach 2019 r. nie rozliczono żadnego świadczenia w tym zakresie, a w 2020 r. z  perinatalnej opieki paliatywnej chciało skorzystać osiem pacjentek, ale ostatecznie zdecydowały się dwie.

Przedstawiciel dyrekcji szpitala przy Polnej wskazuje dwa powody: znikome zainteresowanie świadczeniem oraz brak skierowań na taką opiekę od ginekologów i położników działających w regionie. Wszystkie skierowania pochodziły z szpitala klinicznego.

Perinatalna opieka paliatywna to świadczenia przeznaczone dla rodziców oraz dziecka, w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - podaje Fundusz.

Na czym polega perinatalna opieka paliatywna?

Perinatalna opieka paliatywna obejmuje bezpłatne porady i konsultacje lekarza i psychologa, od momentu stwierdzenia u dziecka nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, do 28. dni od urodzenia dziecka. Po 28 dniach opieki perinatalnej jest możliwość kontynuowania opieki w hospicjum domowym albo w hospicjum stacjonarnym.

Z perinatalnej opieki paliatywnej, czyli tzw. hospicjum perinatalnego można skorzystać w Fundacji ‘’Pomóż mi’’ w Białymstoku, Zespole Opieki Paliatywnej ‘’Palium’’ w Częstochowie, Hospicjum Pomorze Dzieciom w Gdańsku, Hospicyjnym ZOZ w Gdyni, Szpitalu Bonifratrów w Katowicach, Krakowskim Hospicjum dla Dzieci ks. Tischnera, Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, Fundacja Gajusz w Łodzi, Hospicjum Domowym Caritas w Olsztynie, Domowym Hospicjum dla Dzieci w Opolu, Ginekologiczno-Położniczy Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu, Podkarpackim Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie, Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach, Warszawskim Hospicjum dla Dzieci, Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci oraz Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska ‘’Formuła dobra’’ we Wrocławiu.  

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum