Poznań: w lipcu ruszy Centrum Diagnostyki Prenatalnej

Autor: Głos Wielkopolski, PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2018 13:38

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu uruchamia Centrum Diagnostyki Prenatalnej. Nowa jednostka ma zapewnić kompleksową opiekę kobietom w ciąży z całego województwa.

Dzięki diagnostyce prenatalnej możliwe jest, w razie stwierdzenia wady, leczenie płodu już w łonie matki. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Centrum Diagnostyki Prenatalnej będzie zlokalizowane na czwartym piętrze budynku poradni przyszpitalnych przy ulicy Polnej. Zajmować będzie 100 metrów kwadratowych.

W Centrum znajdzie się poradnia badań prenatalnych i USG, poradnia genetyczna oraz cytogenetyczna. Centrum zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt, między innymi, nowe ultrasonografy 3D i 4D.

 Z badań w centrum będą mogły skorzystać kobiety w ramach ubezpieczenia NFZ, skierowane na diagnostykę przez lekarza prowadzący ciążę. Otwarcie centrum zaplanowano na początek lipca. 

Dzięki diagnostyce prenatalnej możliwe jest, w razie stwierdzenia wady, leczenie płodu już w łonie matki.

W maju, w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" minister zdrowia Łukasz Szumowski podał, że MZ przygotowuje koordynację opieki prenatalnej.

Minister apowiadając koordynację opieki prenatalnej zaznaczył, że chodzi głównie o miejsca, gdzie wykonuje się badania USG raz badania genetyczne dziecka. Podkreślił, że potrzebna jest szersza i kompleksowa opieka, "a przede wszystkim przekazywanie informacji rodzicom, co dalej".

- W momencie, gdy kobieta dowiaduje się, że dziecko jest chore, to potrzebuje pomocy nie tylko w aspekcie medycznym, ale również psychologicznym - powiedział. Zwrócił również uwagę, że problemem są również fałszywe rozpoznania.

- Widziałem wyniki badań, które mówiły, że dziecko ma wadę, a potem okazywało się, że jej nie ma. Często trzeba zrobić kolejne badania. Ważne jest, żeby kobiety miały tego świadomość. Sam znam przypadki zdiagnozowania ciężkiej choroby, kiedy namawiano na zakończenie ciąży, a potem rodziło się zdrowe dziecko. Medycyna ma pewne ograniczenia, diagnoza nie zawsze się potwierdza. Dlatego właściwa informacja i opieka nad matką, która usłyszy diagnozę, jest kluczowa - powiedział Łukasz Szumowski.

Minister zaznaczył, że resort pracuje nad kompleksowymi rozwiązaniami, dzięki którym poradnie prenatalne będą oferowały "szeroka opiekę i wsparcie, dając kobiecie gotowy plan działania". Wskazał także, że dzieci z niedorozwojem serca lewego są w Polsce operowane, zaś w Europie Zachodniej "takie dzieci są zabijane".

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum