Poznań: rusza pierwszy w tym mieście program in vitro

Autor: poznan.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 11 września 2017 21:33

Gazeta Wyborcza przypomina warunki skorzystania z programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Poznania w latach 2017-2020”, czyli miejskiego programu in vitro.

Poznań: rusza pierwszy w tym mieście program in vitro
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Program opłacany z budżetu miasta powstał po zniesieniu przez rząd PiS ogólnopolskiego programu leczenia in vitro. Potrwa do 2020 roku. Rocznie będzie kosztować 1,9 mln zł, co wystarcza na sfinansowanie tej metody u 367 par. Program będą prowadzić trzy ośrodki. Wybór ośrodka należy do pacjenta.

Program jest adresowany do mieszkańców Poznania, w tym do kobiet w wieku od 20 do 43 lat (według rocznika urodzenia). Miasto nie wymaga od pacjentów zameldowania na stałe, ale zastrzega, że będzie weryfikować, czy para rzeczywiście mieszka w Poznaniu.

Mogą z niego skorzystać wyłącznie pary, które mają za sobą co najmniej 12 miesięcy udokumentowanego, bezskutecznego leczenia lub według aktualnej wiedzy medycznej nie mają szans na zajście w ciążę w sposób inny niż zapłodnienie pozaustrojowe.

Każdej parze zakwalifikowanej do programu przysługuje dofinansowanie do 5 tys. zł. Maksymalnie są to trzy procedury zapłodnienia pozaustrojowego pod warunkiem, iż w wyniku poprzedniej dofinansowanej procedury nie urodziło się dziecko, lub dofinansowanie do 2 tys. zł w przypadku dawstwa zarodka (adopcji zarodka) pod warunkiem, że poprzednia adopcja zarodka była nieskuteczna.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum