Poznań: prezydent chce uruchomić w mieście całodobowy gabinet ginekologiczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2018 13:18

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak chce uruchomić w mieście całodobowy gabinet ginekologiczny. Jak podkreśla, będzie to miejsce, w którym kobieta w każdej sytuacji otrzyma niezbędną pomoc i gdzie zawsze, niezależnie od poglądów, będzie bezwzględnie respektowane prawo.

FOT. Alex Proimos/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Program miałby być finansowany z budżetu Miasta Poznania, co wymaga zgody Rady Miasta. Prezydent zapewnia jednak, że - po wstępnych rozmowach - otrzymał już poparcie tej inicjatywy ze strony radnych PO i Lewicy. Projekt krytykują jednak już niektórzy z radnych opozycji, wskazując, że może to być miejsce "wyłącznie do wypisywania recept na tzw. pigułki "dzień po".

Według prezydenta Poznania propozycja takiego gabinetu ginekologicznego to wsparcie, jakiego dziś Polki i poznanianki oczekują. - Pacjentki otrzymają fachową poradę i pomoc medyczną, bez pouczania czy moralizowania - powiedział PAP Jaśkowiak.

Dodał, że jego inicjatywa, utworzenia w Poznaniu dyżurującego całą dobę gabinetu ginekologicznego, w którym kobieta w każdej sytuacji otrzyma potrzebne jej pomoc i informacje, gdzie zawsze, niezależnie od poglądów, będzie bezwzględnie respektowane prawo - wynika bezpośrednio z jego rozmów z kobietami, mieszkankami Poznania.

- Wsłuchuję się w głosy kobiet. Na przykład na ubiegłorocznym Kongresie Kobiet wziąłem udział w wielu debatach. Niejednokrotnie była mowa o wprowadzanych w naszym kraju zmianach, dotykających właśnie kobiety - podkreślił Jaśkowiak.

Jak tłumaczył, szczegółowy program dotyczący funkcjonowania 24-godzinnego gabinetu ma być znany za ok. dwa miesiące; obecnie projekt jest opracowywany przez kierownictwo Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych.

Gabinet mógłby zacząć funkcjonować za kilka miesięcy. Jaśkowiak liczy, że uda się go uruchomić już we wrześniu. Jako wstępną lokalizację, gdzie mógłby taki gabinet funkcjonować, prezydent wskazuje POSUM, ale pod uwagę brane są także dwa miejskie szpitale.

Utworzenie w Poznaniu całodobowego gabinetu ginekologicznego, Jaśkowiak zapowiedział już 8 marca. Składając poznaniankom życzenia z okazji Dnia Kobiet podkreślił, że "Poznań - najlepsze miasto do życia w Polsce - musi troszczyć się o rodzinną codzienność - i tym samym - o prawa oraz komfort życia kobiet, na których w największym stopniu spoczywa zadanie opieki nad najmłodszymi poznaniakami".

Wskazał, że utworzenie 24-godzinnego dyżuru ginekologicznego, to tylko jedna z inicjatyw, skierowana do mieszkanek miasta. Jak podkreślił, aktywność samorządu widoczna jest już obecnie m.in. przy realizacji miejskiego programu refundacji zapłodnienia in vitro, czy w zapewnieniu żłobków i przedszkoli dla dzieci rodziców, którzy chcą wrócić do pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum