Poznań: abp Gądecki krytykuje plany dotyczące całodobowego dyżuru ginekologicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2018 15:25

Zabijanie dzieci w łonie matki nie jest kwestią światopoglądową - zaznaczył w homilii na zakończenie procesji Bożego Ciała w Poznaniu metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Skrytykował zapowiedzi władz Poznania ws. uruchomienia w mieście dyżuru ginekologicznego 24 h.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

O planach uruchomienia całodobowego dyżuru ginekologicznego prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poinformował w marcu m.in. za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych.

"Gdy potrzebna jest fachowa porada i pomoc, kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Przygotowujemy projekt 24-godzinnego dyżuru ginekologicznego. Poznaniankom, które z niego skorzystają, nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzieli koniecznej pomocy" - napisał Jaśkowiak.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał w wygłoszonej przed poznańską katedrą homilii, że zabijanie dzieci poczętych - poza trzema wyjątkami - jest w Polsce zakazane.

- Tymczasem w Poznaniu słyszymy dziwne zapowiedzi: ginekolog 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i bez klauzuli sumienia. Projektodawca oświadcza, że w tym przypadku kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Problem w tym, że zabijanie dzieci w łonie matki nie jest kwestią światopoglądową, aborcja odnosi się do konkretnego człowieka - powiedział Gądecki.

Jak dodał, przerwanie ciąży kończy się śmiercią konkretnego organizmu. - Żeby temu zaprzeczyć, trzeba by najpierw odmówić człowieczeństwa dziecku znajdującemu się w łonie matki - zaznaczył.

Hierarcha podkreślił, że współczesne nauki biologiczne "wskazują na jednoznaczny moment zapłodnienia, jako jedyny akt właściwy dla tworzenia nowego organizmu". - Od początku istnieje w nim ściśle określony program genetyczny, a powstała odrębna jednostka ludzka posiada już swoją własną, w pełni sprecyzowaną pulę genową. Współczesna nauka nie dostarcza więc jakichkolwiek argumentów zwolennikom aborcji - powiedział abp Gądecki.

Rafał Pogrzebny (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum