• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Poznań: Punkt Profilaktyki Intymnej nadal będzie działać

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 września 2020 08:00

W Poznaniu nadal działać będzie Punkt Profilaktyki Intymnej dostępny przez 24 godziny dla mieszkanek i mieszkańców Poznania. Decyzję w tej sprawie podjęli podczas sesji we wtorek (29 września) radni Miasta Poznania.

Poznań: Punkt Profilaktyki Intymnej nadal będzie działać
We wtorek miejscy radni zdecydowali, że Punkt Profilaktyki Intymnej nadal będzie działał. Fot. Archiwum

Punkt Profilaktyki Intymnej istnieje w Poznaniu od października 2018 roku, zaś od stycznia 2020 roku działa pod nowym adresem: przy ul. Wojskowej 1, w Centrum Medycznym Drews. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Dostępny jest dla mieszkańców Poznania - również nieubezpieczonych - przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym aby skorzystać z jego usług w godz. 22-8, trzeba najpierw umówić się telefonicznie. W punkcie nie wykonuje się żadnych zabiegów medycznych.

Poznański magistrat przypomniał, że od początku 2019 roku, kiedy projekt wyszedł z fazy pilotażowej, do 14 czerwca tego roku z oferty punktu skorzystało kilka tysięcy osób.

We wtorek miejscy radni zdecydowali, że Punkt Profilaktyki Intymnej nadal będzie działał. Głównym celem przyjętego przez radnych programu "Punkt Profilaktyki Intymnej 24 h dla mieszkańców Poznania na lata 2021-2023" jest zwiększenie dostępności do bezpłatnych badań i konsultacji, które przełożą się na wczesną diagnostykę i wykrywanie chorób.

- W ramach programu planuje się dalsze istnienie na terenie Poznania funkcjonującego przez 24 godziny na dobę Punktu Profilaktyki Intymnej, który będzie realizował spójne działania w zakresie promocji zdrowia intymnego oraz edukacji i profilaktyki. Na jego działalność w latach 2021-2023 radni przyznali kwotę 3,36 mln zł, po 1,1 mln zł na każdy rok - poinformował magistrat.

Realizację programu powierzono Poznańskiemu Ośrodkowi Specjalistycznych Usług Medycznych oraz Wydziałowi Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Magistrat podał, że w Punkcie Profilaktyki Intymnej 24 h realizowane są konsultacje i porady lekarskie dotyczące chorób, higieny intymnej, oraz antykoncepcji. Zapewniona jest również doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych. Punkt zwiększyć ma dostępność do badań USG, mammografii, do skierowań na badania diagnostyczne chorób ginekologicznych. Zapewnione zostaną również konsultacje oraz badania USG i PSA w kierunku profilaktyki i wczesnego wykrywania raka prostaty.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum