Porody rodzinne po raz pierwszy wprowadzono w Łodzi 35 lat temu

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2018 12:31

35 lat temu rozpoczęły się w Polsce porody rodzinne. Ich inicjatorami byli lekarze i położne z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala w Łodzi, którzy w czerwcu 1983 roku po raz pierwszy w kraju wpuścili na salę porodową męża rodzącej.

Porody rodzinne po raz pierwszy wprowadzono w Łodzi 35 lat temu. Fot. Archiwum

Podczas pierwszego porodu rodzinnego urodziła się wnuczka prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, pracownika szpitala, który otworzył pierwszą w Polsce szkołę rodzenia (1956 rok), przygotowującą m.in. ojców do roli tatusiów. Ojcem dziecka był syn profesora.

Kiedy odbywał się pierwszy poród rodzinny ordynatorem kliniki perinatologii w "Madurowiczu" był prof. Tadeusz Laudański.

Jak wspomina położna Krystyna Kubacka, która pracowała i nadal pracuje w tamtejszej szkole rodzenia, panowie na początku reagowali różnie. Niektórzy zupełnie nie chcieli w tym uczestniczyć. Byli i tacy, którzy kpili na zajęciach w szkole rodzenia, mówili, że to przecież nie oni rodzą.

Przez lata podejście mężczyzn do "wspólnego rodzenia" zmieniło się. Dziś w szpitalu "Madurewicza" aż 80 proc. porodów ma charakter rodzinny. Co więcej, zmianie uległa też definicja porodu rodzinnego. Kiedyś wymagano od ojca skończenia kursów, dzisiaj przychodzi właściwie z ulicy. Zresztą nie musi to być ojciec, a po prostu osoba towarzysząca w trakcie porodu, np. matka, partner czy koleżanka. I to też jest poród rodzinny.

Więcej: plus.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum