Porody rodzinne - już ich nie wybieramy? To nie tak! Ograniczyła je pandemia

Autor: PAP • Źródło: PAP02 grudnia 2021 06:40

Możliwość rodzenia z osobą bliską została znacznie ograniczona w czasie pandemii koronawirusa. Ponadto, co czwarta ankietowana zrezygnowała w ciąży z części wizyt u lekarza prowadzącego.

Ponad 6 na 10 kobiet w czasie pandemii rodziło bez obecności bliskiej osoby. Fot. Shutterstock
  • Pandemia koronawirusa znacznie ograniczyła możliwość rodzenia z osobą bliską
  • 62 proc. badanych rodzących kobiet w czasie pandemii rodziło samych, w porównaniu z 12 proc. w 2018 roku
  • To jeden z wniosków raportu Fundacji Rodzić po Ludzku

Sprawdź: Pogarsza się sytuacja Szpitala Specjalistycznego. Nie ma lekarzy, pielęgniarek i pieniędzy

Konflikt na SOR. 1000 zł dodatku dla lekarzy, dla pielęgniarek i ratowników 150

Opieka okołoporodowa podczas pandemii COVID-19 w świetle doświadczeń kobiet i personelu medycznego

Fundacja Rodzić po Ludzku opublikowała raport "Opieka okołoporodowa podczas pandemii COVID-19 w świetle doświadczeń kobiet i personelu medycznego". Autorzy próbowali odpowiedzieć na szereg pytań, m.in., czy można urodzić po ludzku podczas pandemii? Jak realizowane są podstawowe prawa kobiet - Standard Opieki Okołoporodowej - na salach porodowych i oddziałach położniczych po 10 latach jego obowiązywania?

Jak czytamy w raporcie, ponad połowa ankietowanych kobiet deklarowała, że podczas ciąży nie doświadczyła ograniczeń w dostępie do świadczeń. Pozostałe respondentki napotkały różnorodne problemy: zamiast wizyty w przychodni zaproponowano im teleporadę (17 proc.), część wizyt odwołano (15 proc.), pojawiły się problemy z dodzwonieniem się do przychodni (9 proc.) lub zapisaniem się do określonego lekarza (8 proc.), czas oczekiwania na wizytę bardzo się wydłużył (6 proc.).

Pandemia spowodowała problemy z porodami z bliską osobą

Zwrócono uwagę, że pandemia znacznie ograniczyła możliwość rodzenia z osobą bliską - niemal dwie trzecie badanych (62 proc.) w czasie pandemii rodziło samych, w porównaniu z 12 proc. w 2018 r. Podano, że prawie trzy czwarte ankietowanych (72 proc.), które miały cesarskie cięcie, deklarowało, że z powodu pandemii osoba bliska nie mogła kangurować dziecka.

W raporcie podano, że co czwarta ankietowana (26 proc.) zrezygnowała z części wizyt u osoby prowadzącej ciążę, co dziesiąta badana - z części badań laboratoryjnych, badania KTG, kwalifikacji do porodu w domu narodzin (11 proc.).

We wnioskach napisano, że pomimo sytuacji kryzysowej, w jakiej znalazła się ochrona zdrowia, część zapisów obowiązującego od 10 lat Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej była respektowana.

Dostępność procedur poprawiła się, ale część praw okołoporodowych odbierano kobietom

"W porównaniu z danymi sprzed okresu pandemii wyraźnie widać, że z roku na rok w szpitalach i na oddziałach położniczych Standard jest coraz lepiej realizowany. Poprawia się dostępność do procedur, aktywność w porodzie, możliwość jedzenia i picia w trakcie porodu, możliwość kontaktu skóra do skóry z dzieckiem po porodzie, udzielanie wsparcia w karmieniu piersią. Poprawia się sposób komunikacji personelu z kobietami, coraz bardziej przestrzegane jest prawo kobiet do informacji i decydowania, do wyrażenia zgody na wykonanie określonych czynności czy zabiegów. Jest to jednak zmiana powolna" - oceniono.

Zauważono, że podczas pandemii Standard, podobnie jak przed pandemią, nie był w pełni realizowany, a część praw była kobietom odbierana w sposób brutalny i czasem nieuzasadniony - tak się działo w przypadku porodów z bliską osobą, separowania matek od dzieci zaraz po porodzie, brutalnego odizolowywania hospitalizowanych dzieci od rodziców, ograniczania wsparcia i bezpośredniego kontaktu z bliskimi w połogu.

Raport dostępny jest na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku: https://www.rodzicpoludzku.pl/images/FRPL_RAPORT_2021.pdf 

Czytaj też: Ogromny kryzys kadrowy w Szpitalu Dziecięcym. Już ponad 100 wypowiedzeń

Prof. Wojciech Cyrul nowym dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Lekarze nie przedłużyli kontraktów. W szpitalu wojewódzkim trzeba zamknąć poradnię

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum