naszemiasto.pl, RZ/Rynek Zdrowia | 01-11-2017 18:56

Porodówka w Dąbrowie Górniczej powróciła w struktury szpitala

Od 1 listopada Zagłębiowskie Centrum Onkologii - Szpital Specjalistyczny im. S. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej uzyskał kontrakt z NFZ na przyjmowanie rodzących. Działalność oddziału była zwieszona od lipca, gdy jego prowadzenia zaprzestał operator zewnętrzny.

Kontrakt obowiązuje od 1 listopada. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

31 października 2017 r. Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w Katowicach rozstrzygnął ogłoszone 5 października rokowania na udzielanie świadczeń w ramach położnictwa, ginekologii i neonatologii w Dąbrowie Górniczej. Kontrakt jaki uzyskało Zagłębiowskie Centrum Onkologii - Szpital Specjalistyczny im. S. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej wynosi miesięcznie ok. 264 tys. zł.

Szpital przystąpił do rokowań po spełnieniu wymagań do udzielania świadczeń w zakresie ginekologii i położnictwa, czyli m.in. po skompletowaniu koniecznej ilości personelu medycznego. Kontrakt obowiązuje od 1 listopada.

- Porody to świadczenia nielimitowane, płacone do faktycznie wykazanej liczby, więc umowa będzie odpowiednio weryfikowana zależnie od sprawozdanych przez szpital danych - powiedziała portalowi naszemiasto.pl Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego OW NFZ w Katowicach.

Od lipca działalność oddziału położniczo-ginekologicznego w Dąbrowie Górniczej była zawieszona. Z jego prowadzenia zrezygnowała spółka Perinatologia Śląska. W informacji dla NFZ, jak przyczynę podała braki kadrowe, w tym brak neonatologa.

Ostatecznie więc sprywatyzowany dwa lata temu oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny wrócą w struktury Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Szymona Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.

Uchwałę zezwalającą na rozszerzenie działalności szpitala o oddział ginekologiczno-położniczy musiała podjąć Rada Miasta. Uchwała stała się prawomocna 20 lipca i od tego dnia dyrektor szpitala mógł rozpocząć procedurę ponownego włączenia oddziału w struktury szpitala.

Więcej: naszemiasto.pl