Poród za granicą, bo wyższy standard opieki medycznej i wsparcia rodziny

Autor: Wyborcza Biz/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2014 11:13

Polki coraz odważniej przyznają, że nie chcą mieć dzieci. Wiedzą, że kiedy staną się matkami, nie będą mogły liczyć na pomoc państwa, partnera i pracodawcy.

Tylko co druga z bezdzietnych kobiet między 29. a 45. rokiem życia chciałaby zostać matką. Spośród ich rówieśniczek, które mają co najmniej jedno dziecko, ledwie 41 proc. myśli o drugim. Tak wynika z badań CBOS z 2013 r.

Co zniechęca Polki? Co druga kobieta twierdzi, że nie stać jej na dziecko. Co trzecia spodziewa się, że zostanie matką oznaczałoby dla niej problemy w pracy. Jedna trzecia po urodzeniu malucha musiała złożyć wypowiedzenie, bo nie miała z kim zostawić dziecka.

W efekcie ze współczynnikiem dzietności na poziomie 1,3 osiągnęliśmy jeden z najgorszych wyników na świecie. Jeden z najwyższych w Europie ma natomiast Wielka Brytania. W 2012 roku wyniósł on 1,92. Jednak tam wg. danych z 2007 r. procent PKB przeznaczany na wsparcie rodzin wychowujących dzieci wynosi 3,58. Większość (2,13 proc.) to transfer pieniężny przekazywany bezpośrednio rodzinie. Dodatkowo kobieta w ciąży ma darmowe badania USG czy też badanie pod kątem zespołu Downa u dziecka. Darmowe są też potrzebne witaminy, a w wypadku cukrzycy - glukometry, paski do mierzenia cukru, igły, antybiotyki.

Matki otrzymują też później wsparcie na dzieci. W Danii - raz na kwartał do ukończenia 16 r. ż. odpowiednik 2 tys. zł w koronach. Przez rok od porodu do domu przychodzi też pielęgniarka. W Luksemburgu do 18 r. ż., co miesiąc matce przysługuje zasiłek na dziecko (250 euro). Do tego państwo wypłaca trzy transze pomocy (580 euro każda). Jest też szczegółowy plan wizyt u lekarza. W Wielkiej Brytanii od państwa rodzic na dziecko dostaje ok. 86 funtów na miesiąc (450 zł.).

Więcej: wyborcza.biz

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum