• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Pomorze: rośnie liczba pijanych matek na porodówkach

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2015 08:42

Jak wynika z badań, przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, Pomorze jest w niechlubnej czołówce regionów, w których najwięcej kobiet pije alkohol w ciąży.

Pomorze: rośnie liczba pijanych matek na porodówkach

Prawie promil alkoholu we krwi z pępowiny miał noworodek, który przyszedł na świat w Słupsku. Zaraz po urodzeniu, odcięty od codziennej dawki alkoholu dostarczanego z organizmu matki, dostał delirium. Miał bezdech i drgawki. Biegli określili jego stan jako ciężki.

Biegli chorobę określili jako ciężki zespół abstynencyjny z gwałtownego odstawienia. Sąd uniewinnił matkę dziecka od oskarżenia o spowodowanie u niego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci choroby.

W Polsce matki nie ponoszą odpowiedzialności karnej za urodzenie pijanego dziecka. Tymczasem lekarze przyznają, że skala tego zjawiska jest coraz większa. 

Z danych ministerstwa wynika, że w 2013 roku było ich prawie 200. Tymczasem picie alkoholu, nawet w jak najmniejszej ilości, jest szkodliwe dla płodu i może wywołać płodowy zespół alkoholowy - FAS. To czynnik powodujący wiele wad rozwojowych ważnych narządów np. serca czy układu nerwowego. Dziecko z FAS ma zniekształconą twarz - słabo rozwija się jej środkowa część, co widać chociażby po małej żuchwie.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum