• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Pomorze: pierwsze pary po zabiegach w ramach programu in vitro

Autor: Gazeta Wyborca/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2013 20:45

Na Pomorzu nie maleje zainteresowanie programem refundacji in vitro. W gdyńskim Centrum Zdrowia Gameta od początku lipca zarejestrowano 178 par. W Klinice Leczenia Niepłodności INVICTA w Gdańsku zakwalifikowanych zostało 101 par.

Pomorze: pierwsze pary po zabiegach w ramach programu in vitro
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Zainteresowanie jest z pewnością większe niż liczba cykli określona na podstawie kontraktu - zauważa wypowiadając się dla Gazety Wyborczej Dorota Białobrzeska-Łukaszuk, prezes zarządu kliniki INVICTA.

Pierwsze pary, które zgłosiły się do pomorskich klinik, aby skorzystać z rządowego programu leczenia niepłodności, już zostały poddane zabiegom. - Do pierwszej procedury przystąpiło już kilkanaście par. Pierwsza pochodziła z Chojnic - wyjaśnia  Marzena Smolińska, rzecznik kliniki InviMed. Z kolei w klinice INVICTA programy zapłodnienia pozaustrojowego rozpoczęło już ponad 50 par.

Nadal są wolne miejsca w klinikach, gdyż część par nie może być zakwalifikowanych do programu, bo nie spełniają warunków określonych przez Ministerstwo Zdrowia.

Najczęstszą przyczyną niezakwalifikowania są zbyt niskie parametry męskiego nasienia lub też niespełnienie przez kobiety norm rezerwy jajnikowej, czyli liczby komórek jajowych, które można użyć do zapłodnienia - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak się okazuje, wiele kobiet powtarza badania rezerwy jajnikowej, gdyż wyniki są różne w zależności od laboratorium, które je wykonuje. A od wyniku zależy, czy para zostanie przyjęta do programu - musi być wyższy niż 0,5.

Więcej: http://trojmiasto.gazeta.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum