• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Pomorskie: spotkanie dzieci urodzonych w domu

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2013 09:35

W Chwaszczynie koło Gdyni odbyło się w sobotę (25 maja) I Pomorskie Spotkanie Dzieci Urodzonych w Domu. Uczestniczyło w nim 20 rodzin (z dziećmi ponad 70 osób). Celem spotkania było m.in. propagowanie naturalnych narodzin oraz naturalnych i ekologicznych metod w wychowywaniu dzieci.

Pomorskie: spotkanie dzieci urodzonych w domu

- Nie udało się nam dotrzeć z informacją o spotkaniu do wszystkich rodzin, które w naszym województwie rodziły w domu. Za rok zorganizujemy drugą edycję spotkania i nasze grono będzie jeszcze większe - zapowiada Monika Bronicka, współorganizatorka i gospodyni spotkania.

Do Chwaszczyna przyjechali też trójmiejscy położnicy z wieloletnim doświadczeniem w przyjmowaniu porodów domowych: lekarze ginekolodzy - Zbigniew Jankowski i Roman Jankowski, dyplomowana położna Elżbieta Capierzyńska, a także Bogumiła Kiełbratowska, położna, doradca laktacyjny.

Rozmawiano m.in. o nierozstrzygniętym od dwóch lat problemie finansowania porodów domowych. Miało to umożliwiać rozporządzenie ministra zdrowia z 7 kwietnia 2011 r. o tzw. standardzie okołoporodowym. Do dziś brakuje jednak przepisów wykonawczych. Tymczasem w wielu krajach Europy porody domowe są finansowane przez państwo, a w Holandii około 40 proc. wszystkich porodów odbywa się w domu.

- Porody domowe są legalną i możliwą drogą narodzin dziecka. Są bezpieczne, ale nie wszyscy mogą się na taki poród zdecydować. Kwalifikując kobietę do porodu, położna lub lekarz biorą pod uwagę czynniki zdrowotne, psychospołeczne, przebieg ciąży, a nade wszystko emocjonalne przygotowanie do narodzin dziecka - mówi nam Monika Bronicka, mama 3 dzieci, wśród nich 2 urodzonych w domu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum