Polskie szybkie i bezinwazyjne testy na endometriozę. "Dostępność komercyjna w II kwartale"
- Zgodnie z informacjami wytwórcy w Polsce testy EndoRNA będą dostępne komercyjnie dla pacjentek w drugim kwartale 2023 r. - wskazuje Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, w odpowiedzi na interpelację poselską. Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali szybki test na endometriozę.

- Jeszcze w styczniu Warszawski Uniwersytet Medyczny poinformował o innowacyjnym wynalazku swoich naukowców, czyli szybkim teście na endometriozę
- Test jest bezinwazyjny i umożliwia uzyskanie wyników już po kilku dniach
- W Polsce na endometriozę choruje ponad 1 milion kobiet w wieku rozrodczym. Prawidłowe zdiagnozowanie tej choroby zajmuje dziś lata
- Jak informuje wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, testy dostępne komercyjnie dla pacjentek będę od drugiego kwartału 2023 roku
Testy na endometriozę. Innowacyjny wynalazek polskich naukowców
- Wyniki badań zostały objęte ochroną patentową, co umożliwiło ich komercjalizację i opracowanie testu w ramach powstałego start-up’u DiagEndo. Patent obejmuje sposób diagnozowania pacjentki w kierunku endometriozy poprzez potwierdzenie w teście podwyższonej ekspresji mRNA dla genu FUT4 - tłumaczy wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
W odpowiedzi na interpelację poselską, dotyczącą dostępności testu na endometriozę wskazuje, że "zgodnie z informacjami wytwórcy w Polsce test
EndoRNA będzie dystrybuowany przez sieć laboratoriów Diagnostyka".
- Pierwsze testy będą dostępne komercyjnie dla pacjentek w drugim kwartale 2023 r. - wyjaśnia wiceminister.
Pytany o możliwą ścieżkę refundacji wskazuje, że "w ten proces minister zdrowia angażuje zazwyczaj Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT)".
- Minister może zwrócić się do AOTMiT o wydanie rekomendacji i w przypadku pozytywnej oceny dostępnych dowodów minister może podjąć decyzję o określeniu warunków udzielania świadczenia oraz zwrócić się do AOTMiT o wycenę procedury w celu umieszczenia jej w koszyku świadczeń gwarantowanych - wyjaśnia.
- Właściciele opisanej powyżej technologii mogą również rozważyć możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie przy współpracy z publiczną jednostką badawczą w ramachplanowanego przez Agencję Badań Medycznych na drugi kwartał 2023 r. konkursu Headto-Head - edycja 2 - dodaje Miłkowski.
Wiceprezes Diagendo Kamil Konon wyjaśnia Rynkowi Zdrowia, że testy będą dostępne już w pierwszym kwartale. Obecnie dostawa testów jest w transporcie do magazynu firmy. Zostanie ona niezwłocznie przekazana do partnerskich laboratoriów, a w najbliższych dniach zostanie opublikowana lista partnerów wykonujących komercyjnie badanie testem EndoRNA.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)