×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Polskie szybkie i bezinwazyjne testy na endometriozę. "Dostępność komercyjna w II kwartale"

Autor: oprac. MP • Źródło: Sejm/Rynek Zdrowia26 lutego 2023 06:30

- Zgodnie z informacjami wytwórcy w Polsce testy EndoRNA będą dostępne komercyjnie dla pacjentek w drugim kwartale 2023 r. - wskazuje Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, w odpowiedzi na interpelację poselską. Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali szybki test na endometriozę.

Polskie szybkie i bezinwazyjne testy na endometriozę. "Dostępność komercyjna w II kwartale"
wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział testy na endometriozę Fot. PAP/Albert Zawada
  • Jeszcze w styczniu Warszawski Uniwersytet Medyczny poinformował o innowacyjnym wynalazku swoich naukowców, czyli szybkim teście na endometriozę
  • Test jest bezinwazyjny i umożliwia uzyskanie wyników już po kilku dniach
  • W Polsce na endometriozę choruje ponad 1 milion kobiet w wieku rozrodczym. Prawidłowe zdiagnozowanie tej choroby zajmuje dziś lata
  • Jak informuje wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, testy dostępne komercyjnie dla pacjentek będę od drugiego kwartału 2023 roku

Testy na endometriozę. Innowacyjny wynalazek polskich naukowców 

- Wyniki badań zostały objęte ochroną patentową, co umożliwiło ich komercjalizację i opracowanie testu w ramach powstałego start-up’u DiagEndo. Patent obejmuje sposób diagnozowania pacjentki w kierunku endometriozy poprzez potwierdzenie w teście podwyższonej ekspresji mRNA dla genu FUT4 - tłumaczy wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. 

W odpowiedzi na interpelację poselską, dotyczącą dostępności testu na endometriozę wskazuje, że "zgodnie z informacjami wytwórcy w Polsce test
EndoRNA będzie dystrybuowany przez sieć laboratoriów Diagnostyka".

- Pierwsze testy będą dostępne komercyjnie dla pacjentek w drugim kwartale 2023 r. - wyjaśnia wiceminister.

Pytany o możliwą ścieżkę refundacji wskazuje, że "w ten proces minister zdrowia angażuje zazwyczaj Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT)".

- Minister może zwrócić się do AOTMiT o wydanie rekomendacji i w przypadku pozytywnej oceny dostępnych dowodów minister może podjąć decyzję o określeniu warunków udzielania świadczenia oraz zwrócić się do AOTMiT o wycenę procedury w celu umieszczenia jej w koszyku świadczeń gwarantowanych - wyjaśnia.

- Właściciele opisanej powyżej technologii mogą również rozważyć możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie przy współpracy z publiczną jednostką badawczą w ramachplanowanego przez Agencję Badań Medycznych na drugi kwartał 2023 r. konkursu Headto-Head - edycja 2 - dodaje Miłkowski.

Wiceprezes Diagendo Kamil Konon wyjaśnia Rynkowi Zdrowia, że testy będą dostępne już w pierwszym kwartale. Obecnie dostawa testów jest w transporcie do magazynu firmy. Zostanie ona niezwłocznie przekazana do partnerskich laboratoriów, a w najbliższych dniach zostanie opublikowana lista partnerów wykonujących komercyjnie badanie testem EndoRNA.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum