Położne alarmują: NFZ ograniczy prawa ciężarnych

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2016 11:01

Jeżeli NFZ wprowadzi w życie program koordynowanej opieki w ciąży, odbierze ciężarnym możliwość wolnego wyboru położnej, która zajmowałaby się nią podczas ciąży i połogu - ostrzegają położne rodzinne.

Położne uważają, że proponowane zmiany nijak się mają do dokumentu pod nazwą "Standard opieki okołoporodowej" Fot. Shutterstock

Propozycja NFZ polega na tym, by całość opieki nad ciężarną w czasie porodu i po porodzie mogły kontraktować tylko szpitale, i to tylko te, w których odbywa się minimum 600 porodów rocznie - informuje Gazeta Wyborcza.

Ewa Janiuk, położna, współwłaścicielka NZOZ Zdrowa Rodzina w Opolu, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, zauważa, że w praktyce to szpital zdecyduje, które położne przystąpią do nowego systemu opieki, czyli mówiąc wprost: z kim podpisze umowę.

Wskazuje, że jeśli szpital nie podpisze umowy z położną, która do tej pory sprawowała opiekę nad ciężarną, to po porodzie zajmie się nią już kto inny. Gdzie jest zatem ustawowo zagwarantowany pacjentce wolny wybór położnej? - stawia retoryczne pytanie Ewa Janiuk.

Dodaje, że proponowane zmiany nijak się mają do dokumentu pod nazwą "Standard opieki okołoporodowej", który gwarantuje ciężarnej m.in. prawo wyboru położnej, i to na każdym etapie ciąży.

Zarządzenie prezesa NFZ wprowadzające od lipca pilotaż nowego systemu jest już podpisane. Mogą do niego przystąpić zainteresowane placówki w całej Polsce.

Czytaj:www.opole.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum