• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Polki ocenią porodówki, ich głos ma moc zmiany

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2019 19:25

Fundacja Rodzić po Ludzku po raz drugi rozpoczęła akcję ''Głos matek ma moc zmiany'',  zachęcając kobiety do wypełniania anonimowej ankiety na temat opieki w szpitalu.

Polki ocenią porodówki, ich głos ma moc zmiany
Fragment banneru akcji ''Głos matek ma moc zmiany''. Fot. Materiały prasowe

Jak informuje Fundacja, dzięki ich głosom będzie można pokazać, jak realizowany jest standard organizacyjny opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu, jak są traktowane kobiety i gdzie w Polsce można urodzić po ludzku. Blisko 35 tys. historii zebranych do tej pory pomoże również w podejmowaniu interwencji wobec tych placówek, w których łamane jest prawo, dochodzi do nadużyć lub przemocy.

Ocena opieki, zachowanie personelu, wsparcie po porodzie czy warunki na oddziale położniczych - o tym wszystkim kobiety mogą opowiedzieć w anonimowej ankiecie na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl.

Badanie sprawdza jakość opieki okołoporodowej w każdym z 400 szpitali - od izby przyjęć do momentu wyjścia. Kobiety oceniają szczegółowo m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, możliwość decydowania o wykonywanych interwencjach czy zabiegach przy dziecku, wsparcie w karmieniu oraz opiece nad noworodkiem.

Wyniki ankiet dla poszczególnych szpitali będą prezentowane na stronie www.GdzieRodzic.info. Ułatwi to innym kobietom wybranie miejsca do porodu. Jednocześnie głosy i opinie matek pomogą Fundacji w podjęciu 30 zaplanowanych na 2019 rok interwencji prawnych tam, gdzie łamane są prawa kobiet.

Doświadczenia zebrane w zeszłym roku pomogły w opracowaniu raportu na temat opieki okołoporodowej w Polsce. Wyniki badania pokazały, że 74 proc. kobiet dobrze ocenia opiekę w szpitalu. Jednocześnie ponad połowa w trakcie porodów lub pobytu w szpitalu doświadcza sytuacji niezgodnej z obowiązującymi przepisami, spotyka się z nadużyciami, a nawet formami przemocy.

W akcji można brać udział do 26 maja br.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum