Fundacja Rodzić po Ludzku po raz drugi rozpoczęła akcję ''Głos matek ma moc zmiany'', zachęcając kobiety do wypełniania anonimowej ankiety na temat opieki w szpitalu.
Fragment banneru akcji ''Głos matek ma moc zmiany''. Fot. Materiały prasowe
Jak informuje Fundacja, dzięki ich głosom będzie można pokazać, jak realizowany jest standard organizacyjny opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu, jak są traktowane kobiety i gdzie w Polsce można urodzić po ludzku. Blisko 35 tys. historii zebranych do tej pory pomoże również w podejmowaniu interwencji wobec tych placówek, w których łamane jest prawo, dochodzi do nadużyć lub przemocy.
Ocena opieki, zachowanie personelu, wsparcie po porodzie czy warunki na oddziale położniczych - o tym wszystkim kobiety mogą opowiedzieć w anonimowej ankiecie na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl.
Badanie sprawdza jakość opieki okołoporodowej w każdym z 400 szpitali - od izby przyjęć do momentu wyjścia. Kobiety oceniają szczegółowo m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, możliwość decydowania o wykonywanych interwencjach czy zabiegach przy dziecku, wsparcie w karmieniu oraz opiece nad noworodkiem.
Wyniki ankiet dla poszczególnych szpitali będą prezentowane na stronie www.GdzieRodzic.info. Ułatwi to innym kobietom wybranie miejsca do porodu. Jednocześnie głosy i opinie matek pomogą Fundacji w podjęciu 30 zaplanowanych na 2019 rok interwencji prawnych tam, gdzie łamane są prawa kobiet.
Doświadczenia zebrane w zeszłym roku pomogły w opracowaniu raportu na temat opieki okołoporodowej w Polsce. Wyniki badania pokazały, że 74 proc. kobiet dobrze ocenia opiekę w szpitalu. Jednocześnie ponad połowa w trakcie porodów lub pobytu w szpitalu doświadcza sytuacji niezgodnej z obowiązującymi przepisami, spotyka się z nadużyciami, a nawet formami przemocy.
W akcji można brać udział do 26 maja br.